Veda

Japonsko odhaľuje, ako pristálo na prevrátenom mesiaci

Japonsko sa v sobotu stalo piatou krajinou, ktorá pristála na Mesiaci, ale jeho kozmická loď pristála v nepohodlnej polohe, s tryskou motora smerujúcou do vesmíru.

Podľa návrhu mala japonská kozmická loď, známa ako Smart Lander for Investigating the Moon alebo SLIM, pristáť na boku, čo bola stratégia, ako sa vyhnúť pádu na svahovitý terén miesta pristátia.

Ale asi 150 stôp nad zemou zlyhal jeden z dvoch hlavných motorov SLIM, informovali vo štvrtok predstavitelia japonskej vesmírnej agentúry JAXA.

Napriek tomu, že sa palubný počítač snažil kompenzovať náhlu stratu polovice ťahu, kozmická loď bola stále schopná naraziť na zem nominálnou vertikálnou rýchlosťou asi 3 mph. Ale horizontálna rýchlosť a orientácia SLIMu pri pristátí boli mimo toho, na čo bol navrhnutý.

V dôsledku toho sa kozmická loď prevrátila na hlavu. Unikol osudu niektorých iných nedávnych robotických misií, rozbil sa na kusy na Mesiaci a jeho systémy fungovali počas komunikácie so Zemou. Solárne panely však smerovali na západ, preč od ranného slnka Mesiaca, a neboli schopné vyrábať elektrinu. S väčšinou vybitými batériami poslali kontrolóri misie na Zemi príkaz na vypnutie kozmickej lode menej ako tri hodiny po pristátí.

Napriek neúspechu misia splnila svoj primárny cieľ: mäkké pristátie na nerovnom teréne na Mesiaci do 100 metrov od cieľového miesta pristátia, oveľa presnejšie ako míle dlhá neistota zamerania väčšiny pristávacích modulov.

„Úspešne dosiahlo riadené pristátie,“ povedal v japončine na tlačovej konferencii Hitoshi Kuninaka, generálny riaditeľ Inštitútu vesmírnych a astronautických vied JAXA. „Potvrdili sme, že pristávacia pozícia bola 55 metrov od pôvodného cieľa. Takže sme dospeli k záveru, že sme dosiahli presné pristátie s presnosťou 100 metrov.“

Počas krátkej prevádzky prístroj na pristávacom zariadení urobil čiernobiele snímky okolitej krajiny s nízkym rozlíšením. Členovia SLIM tímu umiestnili na skaly prezývky plemien psov, ktoré ich zaujali.

Dva menšie rovery sa vynorili zo SLIM tesne pred pristátím, oba sa pohybovali po mesačnom povrchu a jeden z nich odfotografoval obrátený lander.

Predstavitelia JAXA zostávajú optimistickí, že SLIM by sa mohol znovu objaviť približne o týždeň, keď počas dvojtýždňového lunárneho popoludnia bude Slnko svietiť od západu a osvetľovať solárne panely.

„Pokúsime sa nadviazať komunikáciu, pretože SLIM automaticky spustí prevádzku, keď sa obnoví výroba energie,“ povedal Shinichiro Sakai, projektový manažér SLIM, počas tlačovej konferencie, čím umožnil obnovenie prevádzky.

Ak sa SLIM reaktivuje, prístroje pristávacieho modulu vykonajú podrobné merania zloženia hornín a pôdy.

Doktor Sakai povedal, že má „zmiešané pocity“ z orientácie, v ktorej kozmická loď skončila. „Ak by boli solárne články na povrchu lícom nadol, nebolo by možné dostať slnečné svetlo, takže sa mi veľmi uľavilo.“ Zostáva tak, ako je,“ povedal.

Dr. Sakai povedal, že fotografie nasnímané SLIMom pred a po čiastočnej strate ťahu počas klesania naznačujú, že jedna z trysiek motora skolabovala. Predstavitelia JAXA vyšetrujú, čo sa stalo.

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close