Svet

Juhoafrická republika ustúpila od odchodu z Medzinárodného trestného súdu po Putinovom rozkaze

Juhoafrický prezident ustúpil od tvrdení, že jeho strana sa chce stiahnuť z Medzinárodného trestného súdu pred plánovanou návštevou krajiny ruského prezidenta Vladimira Putina, ktorý bol minulý mesiac obvinený z vojnových zločinov na Ukrajine.

Cyril Ramaphosa bol „žiaľ…neprávom potvrdený“ v komentároch, ktoré uviedol na utorkovej tlačovej konferencii, uviedla jeho kancelária a dodala, že vládnuci Africký národný kongres plánuje opustiť súd.

Súd so sídlom v Haagu vydal na Putina zatykač pre deportáciu detí z okupovaných častí Ukrajiny, čím narušil plány Juhoafrickej republiky usporiadať v auguste summit s lídrami Brazílie, Ruska, Indie, Číny a ďalších krajín BRICS. Ako člen ICC je Pretória povinná zadržať Putina pri príchode.

Ramaphosa už skôr uviedol, že ANC sa rozhodla „pre Južnú Afriku je rozumné vystúpiť z ICC kvôli spôsobu, akým ICC rieši tieto typy problémov“.

Jeho úrad však v utorok uviedol: „Prezident chce objasniť, že Južná Afrika zostáva signatárom. [to the court] a bude pokračovať v kampani za spravodlivé a konzistentné uplatňovanie medzinárodného práva.

Ramaphosova chyba by pre Južnú Afriku predstavovala vážnu diplomatickú dilemu v čase, keď Putinovo obvinenie odhalilo napätie v súvislosti s postojom krajiny k vojne na Ukrajine a jej prehlbujúcim sa vzťahom s Ruskom.

Ramaphosa má s Putinom dobré vzťahy a členovia jeho vlády povedali, že by nemali priamo odsúdiť Rusko za inváziu, pričom spochybňujú aj západnú podporu Kyjevu. Juhoafrická republika tento rok uskutočnila spoločné námorné cvičenia s Ruskom pri príležitosti výročia invázie.

Ruská vojnová loď v Richards Bay v Južnej Afrike na spoločné námorné cvičenia s Južnou Afrikou a Čínou vo februári © Ruské ministerstvo obrany/AFP cez Getty Images

Ak sa Putin zúčastní na augustovom summite BRICS v rámci návrhu na impeachment, vystúpenie z ICC nijako nezmení dilemu, ktorej čelí Ramaphosova vláda. Aj keď tento krok schvália doma, môže trvať mesiace, kým opustí súdy, uviedli analytici.

ANC nedávno zrušil predchádzajúce plány stiahnuť sa zo súdu ICC po tom, čo Južná Afrika ignorovala zatykač ICC na zatknutie bývalého sudánskeho prezidenta Umara al-Bašíra v roku 2015.

Keď v utorok ustúpila, kancelária juhoafrického prezidenta uviedla, že strana „uvažovala o možnosti vystúpenia z ICC“ v prípade absencie reforiem súdu.

Južná Afrika bola jednou z prvých krajín, ktoré v roku 2000 ratifikovali zakladajúci Rímsky štatút súdu, ktorý zaväzuje ICC pomáhať v prípadoch. Niektorí v ANC sa však domnievajú, že ICC je vo svojich vyšetrovaniach zaujatý voči rozvojovým krajinám.

Epizóda s Bašírom vážne poškodila povesť postapartheidnej demokracie ako zástancu medzinárodného práva a multilaterálnych inštitúcií. Ale vytvoril precedens pre zatykače ICC vo vlastnom juhoafrickom práve po tom, čo súdy zabili vládu za to, že nezatkla.

Zatiaľ nie je jasné, či sa Putin na summite v Johannesburgu osobne zúčastní. Ramaphosa uviedol, že záležitosť je „stále predmetom preskúmania a diskusie“ vo svetle príkazu ICC.

Putinov hovorca Dmitrij Peskov tento týždeň uviedol, že rozhodnutie o Putinovej návšteve padne bližšie k dátumu. Na žiadosť o vyjadrenie nereagoval.

„Pre juhoafrickú vládu je to absolútna dilema,“ povedal Priyal Singh, vedúci výskumník z Inštitútu bezpečnostných štúdií v Juhoafrickej republike, ktorý naznačil, že diplomatické riešenie by sa stále dalo nájsť, napríklad, že Putin pošle ministra alebo sa zúčastní online.

Ak sa Putinovi potvrdí účasť na summite, vláda Ramaphosy by sa namiesto toho mohla snažiť argumentovať právnym základom príkazu ICC, povedal Gerhard Kemp, profesor medzinárodnej a nadnárodnej trestnej justície na University of Derby v Anglicku.

„Bola by to čestnejšia cesta, ako snažiť sa ignorovať mandát,“ povedal Kemp. „Nie je to len o Putinovi. Pôjde o skúšku sily juhoafrického vlastného právneho systému a súdov.

READ  Hipkinsovi a Luxonovej rýchlej diskusii sa nedarí prinútiť učencov pretekať

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close