Svet

Južná Ázia vykazuje pokračujúci pokles úmrtí matiek a novorodencov uprostred globálnej stagnácie: predstaviteľ UNICEF

Úmrtia matiek a novorodencov v južnej Ázii naďalej klesali, celosvetovo stagnovali a v niektorých častiach Latinskej Ameriky sa za posledných päť rokov dokonca zvýšili, uviedol vysoký predstaviteľ UNICEF.

Miera úmrtnosti matiek v južnej Ázii od roku 2016 klesla v krajinách ako Bangladéš, India, Nepál, Afganistan a Pakistan, uviedol v stredu hlavný poradca UNICEF pre zdravie matiek a novorodencov doktor Kagan Gupta.

Povedal však, že pokrok v znižovaní novorodeneckej úmrtnosti si v regióne vyžaduje viac úsilia.

„India je jednou z modelových krajín s rýchlym nárastom inštitucionálnych pôrodov, rýchlym nárastom jednotiek neonatálnej starostlivosti a mnohými politickými zmenami pre prístup ku kvalitným zdravotným službám pre matky a novorodencov,“ povedal pre PTI.

Gupta tu vystupoval na rôznych zasadnutiach na prebiehajúcej „Medzinárodnej konferencii o zdraví matiek a novorodencov“ (IMNHC 2023).

Štvordňová konferencia, ktorú spoločne organizovala juhoafrická vláda a AlignMNH, globálna iniciatíva financovaná Nadáciou Billa a Melindy Gatesových v spolupráci s Agentúrou Spojených štátov pre medzinárodný rozvoj (USAID), sa tu začala 8. mája.

Bangladéš medzi rokmi 2016 a 2020 znížil mieru úmrtnosti matiek o 42 percent.

India tiež vykázala v rovnakom období 20-percentný pokles miery úmrtnosti matiek (MMR), čo je obzvlášť významné vzhľadom na stagnáciu globálneho pokroku, poznamenal Gupta.

Mnohé poznatky z Indie a Bangladéša možno použiť aj v iných krajinách v regióne a subsaharskej Afrike.

Niektoré z týchto poznatkov boli zdieľané na IMNHC, ktoré sa tu konalo.

Na ďalšie zrýchlenie pokroku v regióne je teraz potrebné uprednostniť okresy so slabým výkonom a miesta doručovania domov a komunity bez prístupu k zdravotníckym zariadeniam, povedal.

Miestne opatrenia budú rozhodujúce, ak majú krajiny a regióny splniť ciele trvalo udržateľného rozvoja pre zdravie matiek a novorodencov,“povedal Gupta.

Zdôraznil naliehavosť zvýšenia investícií do zdravia matiek a novorodencov, keďže spoločná správa o pokroku ENAP/EPMM WHO, UNICEF a UNFPA ukázala, že 12 percent krajín má plne financovaný program zdravia matiek a novorodencov.

READ  Afganistan - OSN uvoľňuje núdzové finančné prostriedky pre afganský zdravotný systém

Medzi tieto krajiny patria India, Bangladéš a Bhután z regiónu.

„Alokácie na zdravie matiek a novorodencov sa po pandémii Covid-19 ďalej znížili, pričom 40 percent krajín zaznamenalo po pandémii pokles prostriedkov na programy zdravia matiek a novorodencov,“ povedal Gupta.

Úmrtnosť matiek v južnej Ázii bola v rokoch 2016-2022 4,4 percenta ročne, zatiaľ čo celosvetovo zostala v rovnakom období stagnujúca.

Cieľom SDG je znížiť globálnu úmrtnosť matiek pod 70 na 100 000 živonarodených detí a ukončiť úmrtia novorodencov a detí mladších ako päť rokov, ktorým sa dá predísť. 12 na 1000 živonarodených detí do roku 2030.

(Tento príbeh nebol upravený pracovníkmi DevDiscourse a je automaticky generovaný zo syndikovaného informačného kanála.)

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close