Svet

Kanárik v uhoľnej bani korporátnej chamtivosti a ničenia životného prostredia

Koralové bielenie: Kanárik v uhoľnej bani pre nenásytnosť korporácií a ničenie životného prostredia

od Biosphere Expeditions 6. júna 02:34 AEST

Bielený koral © Milan DeGraeve


Nadácia Reef Check Foundation, partner Biosphere Expeditions, bola potvrdená za svoju občiansku vedeckú prácu v oblasti koralových útesov. V súčasnosti prebieha štvrté celosvetové podujatie v oblasti bielenia koralov.

Je to naliehavý budíček pre svet, druhé globálne masové bielenie za posledné desaťročie. Keďže teplotné rekordy oceánov sa stále lámu, predstavuje to novú realitu častejšieho a závažnejšieho bielenia. Cykly poklesu a obnovy sú pre koralové útesy normálne, ale bielenie, ktoré zabíja celé útesy, je teraz čoraz častejšie a ohrozuje prežitie koralových útesov na celej planéte.


Hodnota náplastí

„Svet bez koralových útesov by bol pre ľudstvo obrovským problémom,“ vysvetľuje Dr. Matthias Hammer, výkonný riaditeľ Biosphere Expeditions, medzinárodnej občianskej vedeckej mimovládnej organizácie, ktorá vedie ochranu voľne žijúcich živočíchov, „pretože koralové útesy majú podľa odhadov každý rok hodnotu 8 biliónov eur. rybolov a cestovný ruch na celom svete a viac ako 500 miliónov ľudí na celom svete sa spolieha na útesy ako potraviny, pracovné miesta a ochranu pobrežia.


Celý svet bojuje s recesiou

Pre Biosphere Expeditions nie sú tieto stále častejšie a ničivejšie bieliace udalosti žiadnou novinkou. Mimovládna organizácia, ktorá tento rok oslavuje svoje 25. výročie, sa už desaťročia venuje ochrane koralových útesov s mnohými inováciami, úspechmi a úspechmi.

Napríklad v Ománe občianski vedci z Biosphere Expeditions zistili, že koralovým útesom v Ománe sa darí v extrémnych podmienkach, ako je vysoká slanosť a teploty, ktoré by sa v iných častiach sveta považovali za okrajové a náročnejšie prostredie pre koralové útesy. V skutočnosti môže byť táto pozoruhodná schopnosť kľúčom k prežitiu koralových útesov tvárou v tvár globálnemu otepľovaniu a jeho ničivým účinkom na útesy na veľkej časti planéty. A v Ománe občianski vedci z Biosphere Expeditions zbierali údaje päť rokov, kým bol v roku 2013 zakázaný rybolov v dvoch odľahlých zátokách bohatých na koraly na polostrove Musandam v Ománe. Paralelne Biosphere Expeditions uskutočnili vzdelávací a posilňovací program pre Omán. Výsledkom boli historicky prvé štúdie o útesoch založené na komunite a vytvorenie prvej mimovládnej organizácie na ochranu útesov v Ománe s dvoma vedeckými pracovníkmi z Ománu.

READ  Uhuru Kenyatta: Nepolapiteľný vodca zanecháva zmiešané dedičstvo

Mimovládna organizácia na Maldivách od roku 2010 osem po sebe nasledujúcich rokov skúmala výnimočnú lokalitu koralového útesu známu ako „Rastoo Madivaru“ a v roku 2019 ju maldivské úrady napokon vyhlásili za MPA (chránenú morskú oblasť). Koraly sú odolné voči najhorším vplyvom bielenia a obsahujú veľkú megafaunu, ako sú žraloky, manty, korytnačky a napoleonské vráskavce. Okrem toho expedície do biosféry na Maldivách preukázali značnú odolnosť útesov a pomohli pri rozvoji programov a vzdelávania miestnych komunít.

V Malajzii poskytli útesové expedície na ostrov Tioman dôležité údaje o zdraví koralových útesov a hrozbách spôsobených ľuďmi v rámci súostrovia Tioman – údaje, ktoré predtým neboli k dispozícii. Pomohla tiež vytvoriť základ „Xintai Tioman“, dlhodobého plánu na zvýšenie sociálnej a ekologickej odolnosti ostrova.

Nakoniec, v Hondurase, Biosphere Expeditions pomohli námornej chránenej oblasti Cayos Cochinos spravovať a chrániť ich koralové útesy.


Nenásytnosť podnikov a ničenie životného prostredia: Kanárikom v uhoľnej bani sú kamene

„Musíme urobiť všetko, čo je v našich silách, aby sme ochránili skaly tejto planéty,“ hovorí Hammer, „nielen preto, že sme kanárik v uhoľnej bani, ale dlhujeme to ľuďom, ktorí sú odkázaní na skaly a útesy. tí, čo prídu po nás, aby nás podporili, máme len jednu planétu.“ Hammer pokračuje: „Jasné, že my ako jednotlivci môžeme urobiť svojich päť dolárov a ľudia nám môžu prísť pomôcť bojovať proti úpadku ako občanskí vedci, čo je úplne obdivuhodné, ale nakoniec to ovládne ľudstvo v korporátnej chamtivosti a deštrukcii.“ Myslíš si, že ničiť zem a skrývať peniaze je zvrátenosť kapitalizmu.“ Je pravda, že teraz čelíme.“

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close