Veda

Kapsula vzorky asteroidu pristane na Zemi, rekordná jazda do vesmíru, misia Artemis II

Vzorová návratová kapsula z misie NASA OSIRIS-REx je videná krátko po pristátí v púšti na testovacej a výcvikovej strelnici ministerstva obrany v Utahu 24. septembra 2023. Vzorku odobrala z asteroidu Bennu v októbri 2020 kozmická loď NASA OSIRIS-REx. Poďakovanie: NASA/Keegan Barber

NASAPrvá misia na návrat vzorky asteroidu sa vrátila na Zem…

Rekordný výlet do vesmíru pre astronauta NASA…

A predbežné spustenie misie Artemis II NASA pokračuje…

Niekoľko príbehov, ktoré vám poviem – Tento týždeň v NASA!

Prvá misia NASA na návrat vzorky asteroidu pristáva

24. septembra sa návratová kapsula vzorky OSIRIS-REx – nesúca vzorky kameňa a prachu z asteroidu Bennu – uskutočnila historický návrat na Zem, čo znamená koniec prvej misie NASA na návrat vzorky asteroidu.

„A pristátie osiris-rex Vzorová vratná kapsula!”

Nasledujúci deň bola kapsula na vrátenie vzorky letecky prevezená do Johnsonovho vesmírneho strediska NASA v Houstone, kde sa o vzorkový materiál vo vnútri bude starať, skladovať ho a zdieľať s vedcami z celého sveta.

Expedícia 69 Astronaut NASA Frank Rubio po pristátí

Expedícia 69 Astronaut NASA Frank Rubio sa pripojil k astronautom Roskosmosu Sergejovi Prokopyevovi a Dmitrijovi Petelinovi niekoľko minút po pristátí v odľahlej oblasti neďaleko mesta Zhezkazgan v Kazachstane v stredu 27. septembra 2023 na palube kozmickej lode Sojuz MS-23 Pomohli sa dostať von. Trojica sa vracia na Zem po 371 dňoch strávených vo vesmíre ako členovia Expedície 68-69 na Medzinárodnej vesmírnej stanici. Pre Rubia je jeho misia najdlhším samostatným vesmírnym letom amerického astronauta v histórii. Poďakovanie: NASA/Bill Ingalls

Rekordný astronaut NASA sa vracia na Zem

Tento týždeň zaznamenal ďalší historický návrat z vesmíru – tento 27. septembra – astronauta NASA Franka Rubia.

Po tom, čo Rubio strávil vo vesmíre 371 dní, kedy vytvoril americký rekord, bezpečne pristál v Kazachstane s dvoma kolegami z posádky.

„Rubiov rekordný beh sa skončil.“

Rozšírená misia Rubia poskytuje výskumníkom príležitosť pozorovať účinky dlhodobého vesmírneho letu na ľudí.

Všetky štyri motory RS-25 boli nainštalované na jadrovom stupni rakety.

V Michoud Assembly Facility NASA v New Orleans inžinieri a technici z NASA, Aerojet Rocketdyne a Boeing nainštalujú všetky štyri motory RS-25 do základného stupňa rakety NASA Space Launch System, ktorá bude poháňať prvú misiu Artemis s posádkou na Mesiac. Pomôže to . Žlté jadro je vidieť v horizontálnej polohe v oblasti konečnej montáže v Michoude. Motory sú usporiadané do štvorcového vzoru na spodnej časti raketového stupňa, ako nohy na stole. Poďakovanie: NASA/Eric Bordelon

Raketa Artemis II a posádka napredujú

Tímy v Michoud Assembly Facility NASA v New Orleans štrukturálne zmontovali všetky štyri motory RS-25 do základného stupňa mesačnej rakety Artemis II NASA.

Medzitým astronauti Artemis II nedávno dokončili prvý zo série testov integrovaných pozemných systémov v Kennedyho vesmírnom stredisku NASA.

Letový test Artemis II okolo Mesiaca a späť je prvou misiou agentúry s posádkou pod Artemis.

koncepčná animácia prstencového zatmenia Slnka

Táto koncepčná animácia je príkladom toho, čo môžete očakávať prostredníctvom certifikovaných slnečných okuliarov alebo ručných slnečných filtrov počas prstencového zatmenia Slnka, ako je to, ktoré sa odohralo v Spojených štátoch 14. októbra 2023. Prstencové zatmenia sú známe efektom „ohnivého kruhu“, ktorý sa objavuje okolo okraja Mesiaca. Stáva sa to preto, že Mesiac je o niečo ďalej od Zeme a zdá sa byť príliš malý na to, aby úplne zablokoval Slnko. Poďakovanie: NASA

Ukážka prstencového zatmenia „Ohnivý kruh“ zo 14. októbra

14. októbra prejde prstencové zatmenie Slnka z Oregonu do Texasu v USA. Prstencové zatmenie je tiež známe ako zatmenie „Ohnivého kruhu“, pretože Mesiac úplne neblokuje Slnko, ale zanecháva jasný prstenec Slnka. Ďalšie informácie o zatmeniach nájdete na stránke solarsystem.nasa.gov/eclipses.

Toto sa deje tento týždeň v @NASA.

READ  V mäkkom materiáli sa prvýkrát vyskytla neočakávaná chyba „Čiernej labute“

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close