Hlavné správy

Keďže požiare ničia Grécko, národy posielajú pomoc

ATÉNY – Hasiči v utorok uhasili požiar v celom Grécku po drsnej noci na severovýchodnom ostrove Evia v hlavnom meste Atény, kam obyvatelia dorazili s vodovodným potrubím a vedrami v zúfalej snahe zachrániť svoje domovy.

V blízkom Turecku, kde zahynulo najmenej osem ľudí, stále horia lesné požiare, ako aj nebývalé teploty v Taliansku a ďalších častiach južnej Európy, ktoré vytvorili neobvykle suché podnebie a vyvolali diskusiu o škodách spôsobených klimatickými zmenami. .

Predseda vlády Griagos Mitsodakis v pondelok večer v televíznom prejave označil krajinu za „robí všetko, čo je v ľudských silách“, aby uhasil požiar, ktorý označil za „bezprecedentnú prírodnú katastrofu“. Podľa gréckeho aténskeho meteorologického centra Meteo bolo spálených viac ako 200 000 akrov lesov v Grécku, čo je veľkým problémom na polostrove Evia a južnom Peloponéze.

V Evii sa veľa obyvateľov vzoprelo vládnym výzvam na evakuáciu svojich dedín a pridalo sa k hasičom, ktorí sa pokúšali požiar uhasiť. Niektorí na utesnenie ohňa použili vetvičky.

Iní v pondelok večer medzi dedinami Avgaria a Kamaria vytvorili ľudskú reťaz s hasičskými hadicami, aby chránili svoje domovy. V utorok bola v oblasti veľká hasičská jednotka, aby zabránila opätovnému zapáleniu.

Niekoľko dedín, vrátane Koosu, Kalatsades a Kastri, opäť začalo horieť, pretože miestne úrady vyslali buldozéry, ktoré kopali vysoké požiarne prestávky. Úrady v dedine Asminio v utorok vydali nové odvolanie o vysťahovaní a zazvonili kostolné zvony, ktoré varovali obyvateľov pred útekom.

Mnoho obyvateľov a miestnych úradníkov sa aktívne zapojilo do hasenia požiarov po tom, ako sa sťažovali, že žiadosti o podporu neboli vypočuté.

Očakáva sa, že predseda vlády zhodnotí následky požiaru na štvrtkovej tlačovej konferencii a predstaví plány svojej vlády na obnovu požiarnej prevencie. Očakávalo sa, že úrady oznámia podporu obetiam na utorkovej tlačovej konferencii.

READ  Bývalý premiér Figo hovorí, že Slovensko by malo prestať pomáhať Ukrajine - EURACTIV.com

Viac ako 20 krajín posiela podporu gréckej hasičskej službe.

Hasiči a stroje z Poľska a Slovenska sa v pondelok večer zapojili do úsilia na pozemkoch Evie a francúzske a nemecké posily pomôžu v utorok s hasením požiaru na polostrove Peloponéz v krajine, uviedol hovorca gréckeho sekretariátu civilnej obrany Spiros Giorgio.

Očakáva sa, že v utorok prídu dva lety z Izraela a popoludní sa očakávajú dva lety a dve helikoptéry z Ruska.

Mnohých zatkli v súvislosti s viacnásobnými popáleninami – niektorých obvinili z podpaľačstva, iných za založenie ohňa z nedbanlivosti.

Grécky prokurátor Najvyššieho súdu Vasilios Pliotus v pondelok požiadal políciu a hasičov, aby preskúmali možné dôkazy poukazujúce na existenciu plánu podpaľačstva organizovaného zločineckou organizáciou, „veľký počet požiarov mimoriadnej intenzity a intenzity“ a niekoľko simultánnych erupcií .

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close