Svet

Kigali strieľa, keď Burundi Ndayishimiye označuje Rwanďanov za „väzňov zlých vodcov“

Rwanda označila rwandských lídrov za „búrlivé“ vyjadrenia samotného burundského prezidenta Evaristeho Ndaishimiho ako veľkú prekážku regionálnej jednoty.

„Mladí ľudia musia pochopiť, že jednota je prvoradá; Naši bratia v Rwande nemajú problém s ostatnými,“ povedal Ndayishimiye.

„Problém je na úrovni lídrov. Neexistujú zlé jednotky, ale zlí vodcovia,“ dodal.

Burundský vodca, ktorý sa minulý víkend zúčastnil na inaugurácii prezidenta KDR Felixa Tshisekediho v Kinshase, vystúpil na mládežníckej konferencii organizovanej Africkou úniou 21. januára 2023.

Jeden z mládežníckych lídrov už skôr navrhol Ndayishimiye, že Africká únia by mala urobiť všetko pre to, aby „odstránila“ prezidenta Kagameho od moci.

Ndayishimiye opísal rwandských vodcov ako „klamárov“ a trval na tom, že „Rwanďania sú väzni, ktorí potrebujú pomoc“.

Reakcia Rwandy

V reakcii na to rwandská vláda uviedla, že „ľutuje provokatívne a neafrické vyhlásenia prezidenta Burundi Everiste Ndaishimiho počas podujatia v Kinshase 21. januára 2024“.

Prezident Ndaishimiye, vystupujúci ako šampión Africkej únie za mládež, mier a bezpečnosť, na podujatí zverejnenom pod hlavičkou kontinentálneho orgánu vzniesol niekoľko nepodložených a poburujúcich obvinení zameraných na podnietenie rozdelenia medzi Rwanďanmi, mieru a bezpečnosti v oblasti Veľkých jazier.

Burundi uzavrelo všetky pozemné hranice s Rwandou.

Vláda uviedla: „Ľudia Rwandy usilovne pracovali na posilnení jednoty a podpore rozvoja krajiny. Mladí Rwanďania využili túto príležitosť, prevzali zodpovednosť a aktívne prispeli k budovaniu svetlejšej budúcnosti pre seba. Každý, kto sa pokúša podkopať tento pokrok vyzývaním mladých Rwanďanov, aby zvrhli svoju vládu, je znepokojujúci.

Ndasyihimiye povedala: „Ak máme suseda, ktorý na nás útočí a snaží sa urobiť všetko pre to, aby destabilizoval naše krajiny, myslím si, že to nie je problém občanov Rwandy, ale problém jej vodcov.“

READ  SAE hovorí, že holokaust sa vyučuje na školách

Keď sa ho mladí pýtali, čo by urobil pre Rwandu, Ndayishimiye odpovedal: „Najprv si pomôžte sami, potom vás podporí svet. Takže všetko, čo vás žiadame, konžskí občania, je bojovať proti svojmu nepriateľovi.

Líder susednej krajiny uviedol, že takéto vyjadrenia zo základne Africkej únie sú „hrubo nezodpovedné a flagrantné porušenie Charty Africkej únie“.

Napätie medzi Burundi a Rwandou sa v posledných mesiacoch prehĺbilo.

Burundská vláda uzavrela spoločnú hranicu s Rwandou 11. januára. Po tom, čo Ndayishimiye verejne obvinil svojho severného suseda z podpory a udržiavania teroristických skupín v Burundi, podniká v jeho krajine útoky najmä Červená Tabara.

Rwanda obvinenia popiera.

Militanti sa prihlásili k zodpovednosti za decembrový smrteľný útok, pri ktorom zahynulo 20 ľudí v okrese Mudimbusi v provincii Bujumbura na západe Burundi neďaleko hraníc medzi Burundi a Konžskou demokratickou republikou (KDR).

Na mládežníckej konferencii v Kinshase Ndayishimiye ďalej zaútočil na Rwandu za pomoc Červenej Tabare a povedal, že „ústredie povstalcov je v Rwande, dokonca ani úrady to nepopierajú. Vždy nám povedali, že nám budú pomáhať viac ako dva roky rozhovorov, ale prišlo nám to pokrytecké.

Burundi pôvodne uzavrelo tri svoje hranice s Rwandou v roku 2015 a obvinilo Rwandu z ukrývania disidentských burundských vojenských dôstojníkov obvinených z prípravy neúspešného prevratu proti vtedajšiemu bývalému prezidentovi Pierrovi Nkurunzizovi.

„Keď sme sa rozhodli otvoriť hranice, aby sme ukázali, že chceme mier, Rwanďania boli veľmi šťastní, zatiaľ čo ich vládcovia naďalej kŕmili vrahov,“ povedal Ndayishimiye mladým v Kinshase.

Burundi podporovalo ozbrojené sily KDR v minuloročnej vojne proti rebelom M23 podporovaným Kigali.

Rwanda vo svojom pondelkovom vyhlásení uviedla, že „nemá záujem na vytváraní konfliktu s našimi susedmi“ a dodala, že „budeme pokračovať v spolupráci s partnermi v regióne aj mimo neho, aby sme podporili stabilitu a trvalo udržateľný rozvoj“.

READ  - Hnevá ma - Viji

Organizácia Spojených národov nedávno varovala pred možnosťou vojny v Burundi medzi Rwandou a KDR.

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close