Hlavné správy

Lavrov vyzýva Slovensko, aby sa držalo medzinárodných dohôd. – EURACTIV.com

Minister zahraničných vecí Sergej Lavrov povedal, že vyslanie slovenského systému protivzdušnej obrany S-300 na Ukrajinu by porušilo dohodu z roku 1990 medzi Československom a vtedajším Sovietskym zväzom.

Dohoda, ktorú Lavrov cituje, v skutočnosti zakazuje Slovensku dodávať alebo predávať systém S-300 inej krajine. Slovensko získalo systém S-300 v roku 1993 z dôvodu rozdelenia Československa. Československo dostalo systém v roku 1990 od Sovietskeho zväzu.

„Rád by som všetkým krajinám pripomenul, že sovietske systémy a organizácie vytvorené v Rusku sú umiestnené v týchto krajinách v súlade s medzivládnymi dohodami a že tretie krajiny majú užívateľskú certifikáciu, ktorá zakazuje ich predaj alebo vývoz.“ Lavrov povedal pre Arktídu.

Lavrov už vyhlásil, že Rusko „nedovolí“ Slovensku dodať Ukrajine systémy S-300 s odôvodnením, že akékoľvek vojenské dodávky Ukrajine budú považované za „legitímny vojenský cieľ“.

Možné porušenie starej zmluvy sa však slovenského ministerstva obrany netýkalo.

„V záujme bezpečnosti Slovenskej republiky SR slobodne zváži, ako naloží s vlastnými vojenskými prostriedkami,“ uviedlo ministerstvo. Zopakovala tiež svoju požiadavku na okamžité stiahnutie ruských jednotiek z Ukrajiny.

Slovensko sa zatiaľ nerozhodlo, či systém S-300 pošle na Ukrajinu. Podľa najnovších informácií prebiehajú na túto tému ďalšie rozhovory najmä so Spojenými štátmi.

READ  Slovenské hviezdy v úvode prípravnej sezóny poriadne zažiarili

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close