Ekonomika

Legendárny Trabant ako nový ľudový elektromobil? Koncept 11 rokov opäť ožíva

Masívny rozvoj elektromobility a tlak na životné prostredie spôsobujú, že trh je zaplavený čoraz väčším počtom nových elektromobilov. Na rozdiel od minulosti však do hry začínajú vstupovať noví výrobcovia, ktorí dopĺňajú ponuku tradičných automobilov. Jednou z nich je spoločnosť Herpa.

Trabant nT, ako spoločnosť nazvala svoj koncept z roku 2009, spôsobil počas svojho debutu obrovský rozruch. Postaral sa o to najmä jeho sympatický dizajn, ktorý tak silno rešpektoval tvary a proporcie svojho predchodcu, že nútil ľudí uvažovať o jeho kúpe.

Herpa mala s autom veľké plány, dokonca urobila veľký prieskum, v ktorom až 94 percent z 12 000 respondentov uviedlo, že si niečo podobné v budúcnosti skutočne kúpi. Pred 11 rokmi však bola iná doba, najobľúbenejším pohonom mestských automobilov bol naftový motor a na elektromobil sa pozeralo ako na exotický fenomén. Dnes je všetko inak.

S dojazdom 160 km

V Trabante od Herpy by ste pôvodný dvojtaktný dvojvalec hľadali márne, pretože nemecká spoločnosť vlastniaca práva Trabantu vybavila svoj projekt veľmi pokrokovým asynchrónnym trakčným elektromotorom s výkonom 47 kW (64 k), ktorá vysielala svoju silu priamo na predné kolesá.

Elektromotor 3,95 metra dlhého automobilu bežal na 130 kilometroch a jeho lítium-iónové batérie uložené v podlahe stačili na pomerne skromný dojazd 160 kilometrov. Nabíjanie však trvalo zo štandardnej zásuvky pre domácnosť osem hodín a pri napätí 380 V sa údajne znížilo na dve hodiny.

Zdroj: trabant-nt.de

Plány spoločnosti boli veľkolepé, Herpa chcel sériový elektromobil poslať na trh už v roku 2012. Samozrejme, plány vyšli, investori ustúpili, v roku 2008 prišla kríza a ochota investovať do drahého elektromobilu navždy zmizla. .

READ  Potenciál geotermálnej energie na Slovensku: príležitosti a výzvy

Elektrizuje to Nemecko?

Situácia sa však za posledných osem rokov výrazne zmenila, prebehla nekompromisná európska legislatíva, elektromobily pribúdajú a ochota investorov podporiť projekt atraktívneho a cenovo dostupného elektromobilu výrazne vzrástla. Možný návrat elektrického Trabantu na trh je tak údajne opäť aktuálny.

Zdroj: trabant-nt.de

Zatiaľ nič oficiálne, ale určite to má zmysel. Ak by sa teda pôvodný zámer spoločnosti Herpa dostať do sériovej výroby elektrického Trabantu tentokrát podarilo a dodržali by svoj prísľub atraktívnej ceny až do výšky 20 000 eur, mohlo by ísť o zaujímavé obohatenie ponuky elektromobilov na európskych trhoch. Nechajme sa teda prekvapiť, ako ďaleko sa spoločnosť svojim vznikom dostane.

Pripravené v spolupráci s TopSpeed.sk.

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close