IIHF – Slováci vyhrali prvý zápas

Kapitán Marek Hrivik odskočil na 10:04 tretej tretiny, keď skóroval po uvoľnenom puku a zlomil nerozhodný výsledok 1:1 s Lotyšskom. Výhra 2:1 v napínavom a napínavom zápase. Gól strelil z diaľky Patrick Koch, keď brankár Ordres Siloves nezvládol brilantnú rozohrávku Lotyšska a celú noc korčuľoval so Slovákmi.

Rozdiel nakoniec priniesli špeciálne tímy. Lotyšsko bolo s ďalším korčuliarom 0 proti 4 a malo šancu vyrovnať zápas 64 sekúnd po hre 5 na 3. Andris Dzerins trafil žrď, no puk nevyšiel a to viac-menej rozhodlo o výsledku.

„Bolo to iné ako vo včerajšom zápase,“ povedal Slovák Peter Cehlaric na margo včerajšej prehry jeho tímu s Českom 3:2. „Prvú sme dali rýchlo a dodalo nám to veľa energie. Prvé dve tretiny sme boli lepší, ale keď sme to premenili, stále mali šance. Tie dve penalty sme na konci dali, ale zvládli sme to… Je to len jeden zápas. Ešte jeden. Je tu veľa konkurencie. Ale toto je veľké víťazstvo.“

„Dnes sme odviedli dobrú prácu, ale opäť ten prvý gól padol skoro,“ ponúkol Lotyš Oscar Cibulskis. „Bojovali sme, ale žiaľ, vrátili to neskoro. Snažili sme sa vrátiť, ale teraz sa musíme pripraviť na ďalší zápas. Musíme skórovať viac v presilovej hre. To je veľmi dôležité. Dnes to nevyšlo.“ , ale musí to byť lepšie.“

Lotyšsko po vstupe do zápasu vyhralo všetky tri predchádzajúce stretnutia medzi tímami, no oba tímy po včerajšom prvom zápase zúfalo túžili po zmene šťastia. Slovensko vedie 1:1, zatiaľ čo domáci klesajú na 0:2.

Oba tímy majú teraz deň voľna. Slovensko sa v úvodnom pondelkovom zápase stretne s Kanadou, Lotyši nastúpia proti Česku.

READ  Zelený zoznam Veľkej Británie - dokončený

Hoci prvý bol tesný test, Slovák Matúš Sugel bol hráčom. Dvadsaťšesťročný hráč, ktorý hral na svojich tretích majstrovstvách sveta, otvoril skóre 44 sekúnd po zápase. Cehlaric v lotyšskej koncovke reklamoval slabé podanie a pekným bekhendom nakŕmil forhend, kde ho Sugel napálil popri Silovesovi do skorého vedenia.

To bol gól prvej tretiny, no Sulek bol zaneprázdnený. Nakŕmil Pavla Regentu vpredu, aby videl Silovesa, ako najlepšie zasiahol, keď v druhom prechode bzučí okolo bránky. Potom v záverečnej minúte zastavil Sugela lotyšský gólman.

Lotyši mali šance v druhej tretine v presilovej hre skoro aj neskoro, no nedokázali nič premeniť a raz sa im to podarilo Stanislava Skorvanka, ktorý si odkrútil premiéru v seniorskom drese. Slovensko medzitým kontrolovalo hru a včera ukázalo svoju schopnosť otočiť svoje šťastie, keď premárnilo dva náskoky pri prehre s Českom.

Neskôr sa však vzor opakoval. Oliver Okuliar sa pri modrej čiare Lotyšska snaží robiť s pukom príliš veľa, Rodrigo Aboles ho od puku čisto odstraňuje. Abols prišiel sám a v čase 16:51 prekonal Skorvanka na stranu blokára, čím vyrovnal zápas a poslal lotyšských fanúšikov do varu.

To pripravilo pôdu pre šialený finiš, najprv s 5 na 3 a potom s extra útokom na takmer dve minúty, ale Slováci udržali pevnosť.