Svet

Lukašenka prenasleduje vojna. Nariadil uzavretie hraníc s Poľskom a Litvou

Moskva a Minsk uskutočnia druhú etapu cvičenia Slovanské bratstvo – 2020.

17. sep 2020 o 21:17 TASR

MINSK. Bieloruský prezident Alexander Lukašenko vo štvrtok oznámila, že Bielorusko je nútené uzavrieť svoju hranicu s Litva a Poľsko a „posilniť hranicu“ s Ukrajinou. Informoval o tom spravodajský portál TUT.by.

Podľa bieloruskej rozhlasovej stanice Rádio Sloboda zatiaľ nie je jasné, čo budú Lukašenkove slová znamenať v praxi.

Lukašenko sa obáva vypuknutia vojny

Lukašenko vo svojom štvrtkovom prejave na fóre Za Bielorusko Bielorusko v Minsku uviedol, že „sme nútení stiahnuť jednotky z ulíc, vyzbrojiť polovicu armády a uzavrieť štátne hranice zo západu – najmä s Litvou a Poľskom“.

Súvisiaci článok Agresia bez premýšľania. Bielorusko kritizovalo uznesenie Európskeho parlamentu Čítať

Dodal, že Bielorusko je tiež nútené posilniť ochranu štátnej hranice „s našou bratskou Ukrajinou“.

Lukašenko vyzval obyvateľov všetkých troch štátov, aby zastavili svojich politikov a zabránili vojne.

Prezident Bieloruska uviedol, že „nevieme, s čím všetkým ešte prídu“. „Sme si vedomí, že ešte pred začiatkom skutočnej vojny im zostáva niekoľko trikov,“ uviedol.

Ďalšie vojenské cvičenie s Ruskom

Lukašenko tiež uviedol, že v posledných dňoch boli „spolu s ruským prezidentom Vladimír Putin a minister obrany nútení vybudovať spoločnú obranu federálneho štátu Rusko a Bielorusko “.

Dodal, že „boli aktivované dlho plánované vojenské cvičenia“. Lukašenko podľa agentúry Interfax vysvetlil, že Moskva a Minsk sa kvôli akútnej situácii v jeho republike rozhodli uskutočniť druhú etapu cvičenia Bielorusko-ruské slovanské bratstvo-2020 v Bielorusku. Podľa Lukašenka druhú etapu tohto cvičenia venoval ženám.

Lukašenko podľa neho nechce, aby Bielorusko viedlo vojnu. Spresnil, že si nepraje, aby sa z Bieloruska stalo Poľsko ani Litva, ktoré by sa zmenili na bojiská, „kde sa naše problémy nevyriešia“.

READ  Außenminister Alexsterreichs Alexander Schallenberg: „Wrde nicht mit Putin tanzen

Preto vyzval obyvateľov Litvy, Poľska a Ukrajiny, aby zastavili svojich „neprimeraných politikov“ a nedopustili, aby vypukla vojna.

Lukašenko vylúčil zasahovanie

Lukašenko sa vo svojom prejave vrátil aj k výsledkom z augusta prezidentské voľbyktorá v krajine začala bezprecedentné protesty.

Súvisiaci článok Slovensko podporilo medzinárodné vyšetrovanie Bieloruska Čítať

Lukašenko však delegátov fóra ubezpečil, že počas volieb a po spočítaní výsledkov nebol „uvedený do omylu“. Tvrdil, že je nemožné sfalšovať 80 percent získaných hlasov.

Vyjadril tiež presvedčenie, že účastníčky protestov žien v Bielorusku si „pamätajú“ a že bieloruská poriadková polícia „zachránila krajinu a prekazila bleskovú vojnu“. Uviedol, že „útok na Bielorusko sa začal dve a pol hodiny pred uzavretím volebných miestností“.

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close