Svet

Lukašenko odmieta nové voľby a telefonuje znovu s Putinom

Putin potvrdil pripravenosť Moskvy pomôcť Bielorusku.

16. augusta 2020 o 14:47 (aktualizované 16. augusta 2020 o 16:17) TASR

MOSKVA. Ruský prezident Vladimír Putin V nedeľu opäť telefonoval bieloruskému vodcovi Alexandrovi Lukašenkovi, aby potvrdil, že Moskva je pripravená poskytnúť Minsku pomoc pri riešení problémov, a to na základe dohody medzi Ruskom a Bieloruskom a podľa zmluvy o regionálnej bezpečnosti a obrane.

Oznámila to tlačová služba Kremľa, informuje agentúra TASS.

Súvisiaci článok Lukašenko chce od Putina pomoc. Tento problém vyriešime, hovorí Kreml Čítať

„Kremeľ potvrdil pripravenosť Ruska poskytnúť potrebnú podporu pri riešení vznikajúcich problémov na základe zásad Zmluvy o založení Únie av prípade potreby v rámci Organizácie Zmluvy o kolektívnej bezpečnosti,“ uvádza sa vo vyhlásení.

Obaja prezidenti volali v sobotu. Podľa nového rozhovoru podľa Kremľa znovu diskutovali o situácii v Bielorusku po kontroverznom rozhovore prezidentské voľby, berúc do úvahy aj „vonkajší tlak na republiku“.

Potvrdili svoju pripravenosť spolu reagovať

Tlačová služba úradu bieloruského prezidenta pri vyhlásení novej výzvy uviedla Lukašenko a Putin opätovne potvrdil svoju pripravenosť reagovať spoločne na vonkajšie hrozby.

„Hlavy štátov viedli zásadné konzultácie o všetkých otázkach. Vedúci predstavitelia krajín opätovne potvrdili dohodu, že ak sa situácia zhorší v súvislosti s vonkajšími hrozbami, (obidve) strany budú reagovať spoločne av súlade s ustanoveniami Zmluvy o kolektívnej bezpečnosti. “ povedala. vyhlásenia spravodajskej agentúry BelTA.

Lukašenko: Obhajujte svoju krajinu

V Minsku, po dňoch demonštrácií proti Lukašenkovi, jeho priaznivci v nedeľu odišli do ulíc.

Počas čakania na príchod prezidenta účastníci skandovali výkriky typu „Maidan sa nestane“ s odkazom na revolúciu v roku 2014 na susednej Ukrajine.

Lukašenko vyzval podporovateľov, aby bránili nezávislosť krajiny.

READ  Kjótsky súhrn správ: 22. novembra 2022

„Nevolal som ťa sem, aby si ma bránil, ale aby som hájil svoju krajinu a jej nezávislosť prvýkrát za štvrťstoročie,“ povedal.

Dodal, že opozícia „vystúpi z otvorov ako potkany“, ak ju tentokrát nepodarí potlačiť. „Bude to začiatok tvojho konca – padneš si na kolená ako na Ukrajine av iných krajinách a budeš sa modliť, Boh vie komu,“ povedal svojim oponentom.

Odmieta nové voľby

Podľa agentúry AFP prezident trvá na zákonnosti minulých prezidentských volieb, v ktorých si podľa oficiálnych výsledkov zabezpečil šieste funkčné obdobie ako hlava štátu. V čele krajiny je od roku 1994.

Lukašenko odmietol tvrdenie opozície, že výsledky hlasovania boli sfalšované a dodal, že nebude postupovať podľa zahraničných pokynov a nebude konať nové voľby.

Pozvali ho na to predseda vlády Estónska, Lotyšska a Portugalska Litva, Predtým Poľsko a Ukrajina adresovali podobnú výzvu Bielorusku a český premiér tiež hovoril o opakovaní volieb pod dohľadom zahraničných pozorovateľov. Andrej Babiš,

Pochod za slobodu

Okrem podporovateľov vlády sa demonštranti tradične vydali do ulíc, aby protestovali proti prezidentovi každý deň od volieb 9. augusta.

V nedeľu sa zúčastnili „marca za slobodu“. Účastníci skandovali „Odchádzajú!“ a pochodoval stredom metropoly.

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close