Hlavné správy

Maďarsko a Slovensko môžu byť proti vstupu Ukrajiny do EÚ ━ Európski konzervatívci

Cesta Ukrajiny do Európskej únie bude plná prekážok – ak nejaká bude – dvoch členských štátov, Maďarska a Slovenska, ktoré blokujú začiatok prístupových rokovaní alebo aspoň požadujú vysoké ceny výmenou za svoju zhovievavosť. .

Po tom, čo Európska komisia v stredu 8. novembra navrhla, aby predsedovia Európskej rady 27 členských štátov začali prístupové rozhovory s Ukrajinou a Moldavskom, Maďarsko na decembrovom summite EÚ dalo jasne najavo, že bude takéto rozhodnutie vetovať.

„Porušenie základných pravidiel EÚ o národnej spoločnosti a právach etnických menšín zo strany Ukrajiny je obzvlášť do očí bijúce,“ povedal maďarský minister zahraničných vecí Peter Szyjardo. povedal V stredu zaznamenala obmedzenia práv etnických menšín vrátane Maďarov žijúcich na Ukrajine. Za Volodymyra Zelenského a jeho predchodcu Petra Porošenka Ukrajina zakázala používanie etnických jazykov v školách a médiách etnických menšín, ako aj v kultúrnych a verejných inštitúciách v komunitách, kde menšiny tvoria väčšinu miestneho obyvateľstva. Maďarsko bolo vždy neústupné – ešte predtým, ako sa minulý rok začala ruská invázia na Ukrajinu –, že zablokuje vstup Ukrajiny do EÚ alebo NATO, kým nebudú obnovené práva menšín.

Balas Orbán, politický poradca maďarského premiéra, napísal na Twitteri:

Nedávno prijatý ukrajinský jazykový zákon sťažuje život Maďarom najmä v oblasti vzdelávania detí. Ochrana práv pôvodných menšín je neoddeliteľnou súčasťou základných hodnôt EÚ, preto nemôžeme podporovať integráciu Ukrajiny do EÚ, ak je tento zákon v platnosti.

Európska komisia uviedla, že Ukrajina dokončila „viac ako 90 percent nevyhnutných krokov“ na začatie rokovaní, ale boj proti korupcii a posilnenie ochrany národnostných menšín EÚ stále potrebuje.

READ  EPPO sa zameriava na daňové a colné podvody na spoločnosti na Slovensku a v Československu

Nehovoriac o tom, že medzinárodne uznávaná pätina jeho územia je pod kontrolou Ruska a Ukrajina je stále vo vojnovom stave. Uviedol to v stredu Peter Szijardo. hovorí Vstup Ukrajiny do EÚ by priniesol vojnu davu, ktorý „očividne nikto nechce“. Prístupové rozhovory Srbska sa zastavili pre odmietnutie krajiny uznať nezávislosť Kosova, zatiaľ čo v rámci EÚ prebiehajú veľké snahy o prijatie bojujúcej krajiny za člena.

Maďarsko uprednostňuje integráciu západného Balkánu do EÚ a pripája Bulharsko a Rumunsko k bezhraničnému schengenskému priestoru, ktorý blokujú Rakúsko a Holandsko pre obavy z migrácie a organizovaného zločinu.

Ukrajina a Moldavsko dokončili prechod od kandidáta do EÚ na kandidáta jedenásťkrát rýchlejšie ako priemerný člen. Newsweek Ukazuje Vo svojom článku. V júni 2022, štyri mesiace po podaní žiadosti o vstup do únie, získali tieto dve krajiny štatút kandidátskej krajiny – krok na ceste k začatiu rokovaní. Cesta k skutočnému členstvu trvá dlho.

Stále nechápem, prečo Ukrajina, ktorá tvrdo bojuje za európske hodnoty, vystúpila z EÚ, zatiaľ čo Maďarsko, ktoré systematicky podkopáva európske hodnoty, je stále v EÚ. Malo by to byť naopak. Takéto správanie Maďarska by bolo najsebeckejšie a najneetické v histórii.

Oznámil to predseda zahraničného výboru ukrajinského parlamentu Oleksandr Mereshko Newsweek.

Oveľa menej konfrontačnú reakciu na postoj Maďarska poskytla ukrajinská podpredsedníčka vlády pre európsku integráciu Olha Stephanyshina, ktorá vo štvrtok 9. povedal Ukrajinskí a maďarskí predstavitelia spolupracujú na legislatívnych zmenách a priviesť Maďarsko na palubu bude výzvou, ale „dúfa, že Ukrajina uspeje.

READ  Systém hromadného testovania budú koordinovať okresné úrady na Slovensku

Slovensko by mohlo byť pre Ukrajinu ďalším tŕňom v oku. Ľavicový nacionalistický slovenský premiér Robert Fico, ktorý v septembri vyhral parlamentné voľby, je proti pokračujúcej vojenskej podpore Kyjeva zo strany EÚ a NATO. Vláda bola zostavená len pred pár týždňami. Odmietnuté Už skôr vypracovaný plán darovať rakety a muníciu Ukrajine v stredu. Krajina bola oddaným podporovateľom Ukrajiny a predchádzajúca stredopravá vláda poskytla bojové vozidlá a vojenské vybavenie vrátane systému protivzdušnej obrany S-300 a lietadiel MiG-29.

Slovenská vláda pomôže Ukrajine humanitárnou pomocou, nie vojensky, povedal minister vnútra Matúš Šutaj Eštok povedalA povedal: „Chceme mier, nie vojnu.“

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close