Ekonomika

Maďarský FM: Globálna minimálna daňová „konšpirácia“ pre hospodárstvo EÚ

Zavedenie globálnej minimálnej dane pre korporácie by bolo „sprisahaním“ pre európsku ekonomiku a podrobilo by maďarskú ekonomiku skúške, povedal v stredu minister zahraničných vecí a obchodu vo Washingtone DC.

Péter Szijjártó sa stretáva so zástupcami desiatich amerických spoločností, dvoma americkými senátormi a piatimi členmi Kongresu a na fóre Američania za daňovú reformu vystúpi na tému globálnej minimálnej dane. Ministerstvo citovalo Szijjártóa, ktorý povedal, že univerzálna minimálna daň by ohrozila státisíce pracovných miest v Maďarsku a v podstate by „priviedla Maďarsko na situáciu v roku 2010“.

Nízka sadzba dane z príjmu právnických osôb v Maďarsku, „oficiálne 9 percent, ale v praxi 6-7 percent vzhľadom na zľavy a investičnú podporu,“ podčiarkuje jeho konkurencieschopnosť a investičné rekordy v posledných rokoch, povedal. Navrhovaná minimálna daň vo výške 15 percent by podľa neho zdvojnásobila túto sadzbu.

Szijjártó poznamenal, že univerzálna minimálna daň je horúcou témou aj v americkej politike, čo je cieľ administratívy Demokratickej strany, ktorý republikáni rozhodne odmietajú. Jesenné strednodobé voľby by preto podľa neho mohli v tejto otázke priniesť otrasy.

Vláda USA sa zatiaľ postavila proti maďarskému vetu proti európskemu zavedeniu minimálnej dane „na viacerých fórach“, čo vyvrcholilo tým, že USA roztrhali dohodu oboch krajín o odstránení dvojitého zdanenia, povedal.

„Sme veľmi presvedčení, že dohoda bude opäť platná, keď sa zmenia politické vetry,“ povedal Szijardo. Politický argument zatiaľ nemal negatívny vplyv na bilaterálne ekonomické vzťahy, povedal s tým, že „americké firmy podporujú nižšie maďarské dane.“

Vedúci predstavitelia spoločností sú podľa neho viac znepokojení vysokou infláciou a cenami palív a energií. „Je dôležité, aby sme v Maďarsku urobili všetko, čo je v našich silách, aby sme boli lokálnou výnimkou veľkej globálnej recesie,“ povedal Szijjardo a poukázal na dôležitosť cenových stropov, inflácie, nižších daní a cenových stropov.

Čítaj viacKaraczony: Mestská rada v Budapešti sa vrátila k Najvyššiemu súdu kvôli centrálnym námestiam odňatým z mesta

Zdroj: MTI

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close