Svet

Malajzijský Anwar podporuje štátnu milosť pre bývalého malajzijského premiéra Najiba

KUALA LUMPUR: Malajzijský premiér Anwar Ibrahim v pondelok (5.2.) naliehal na pokoj po tom, čo podporil krok na zmiernenie trestu odňatia slobody zneucteného bývalého vodcu Najiba Razaka, a to v prostredí stupňujúcej sa kritiky od kritikov, že by to mohlo poškodiť protikorupčné úsilie.

Predtým, ako malajzijský kráľ minulý týždeň ukončil svoju vládu, výbor omilostenia, ktorý viedol, znížil na polovicu 12-ročný trest odňatia slobody a znížil pokutu pre Najiba, ktorý bol uväznený za korupciu a pranie špinavých peňazí v súvislosti so škandálom 1Malaysia Development Berhad (1MDB). Rada svoje rozhodnutie neodôvodnila.

Najib naďalej popiera vinu. Jeho rodina uviedla, že ju rozsudok sklamal a očakával úplnú milosť a okamžité prepustenie.

Zníženie trestu prichádza v čase obvinení, že premiér ustupuje od sľúbených reforiem po tom, čo prokurátori minulý rok stiahli korupčné prípady proti Najibovi a ďalším vodcom spojeným s United Malajs National Organization (UMNO), ktorá spolupracuje s Anwarom na zostavení vlády v novembri 2022. .

Anwar v pondelok povedal, že rozhodnutie kráľa zmierniť Najibov trest je konečné a kráľ nie je povinný poskytnúť vysvetlenie.

„Chápeme, že ľudia majú silné názory. Takže dávame nejaký čas, ale po vysvetlení by to malo prestať,“ povedal Anwar na stretnutí štátnych zamestnancov.

Anwar priznal, že predložil Najibovu žiadosť o kráľovskú milosť výboru na diskusiu, ale pod tlakom UMNO to odmietol.

„Hneď ako dostanem akékoľvek odvolanie, požiadal som, aby o tom prerokovala rada omilostenia,“ povedal.

READ  V roku 2023 má prílev zahraničných turistov dosiahnuť 5,45 milióna

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close