Svet

Malajzijský premiér Anwar získal pri hlasovaní o dôvere dvojtretinovú podporu

KUALA LUMPUR – Premiér Anwar Ibrahim získal v pondelok v hlasovaní o dôvere v Malajzii podporu dvoch tretín poslancov parlamentu, čím potvrdil svoju pozíciu premiéra najsilnejšou väčšinou od roku 2008.

Návrh na vyslovenie dôvery 75-ročnému Datukovi Serimu Anwarovi bol schválený hlasovaním – čo zvyčajne naznačuje silnú podporu väčšiny – počas mimoriadneho parlamentného zasadnutia v 222-člennej dolnej komore, čo je prvýkrát, čo parlament zasadol. Predsedom vlády sa stal 24. novembra.

Návrh predložil námestník ministra Fatilla Yusuf. O návrhu diskutovalo celkovo 12 zákonodarcov z oboch strán politického rozdelenia.

Hamza Zainuddin, nový opozičný líder 74-člennej Národnej strany Perikatan (PN), označil návrh na vyslovenie dôvery za „trik“. Medzi všetkými stranami už bola podpísaná dohoda Vo vláde pána Anwara.

Podľa dohody známej ako Memorandum o dohode všetky strany uviedli, že podporia pána Anwara pri akomkoľvek riešení dôvery alebo dodacích listoch. Zhodli sa aj na tom, že nečestní poslanci, ktorí to neurobia, stratia postavenie zákonodarcov Nový protistranícky zákon.

Datuk Seri Hamzah povedal: „Keď podpíšete zmluvu, ktorá niekoho núti hlasovať za vás, máme pocit, že je to (urobené) pod nátlakom. Nie je to fér voči niektorým poslancom. Nevieš, či ťa ľudia naozaj podporujú, alebo kvôli tejto dohode.“

Poslanci PN sa zdržali hlasovania o dôvere po tom, čo šéf PN Taqiuddin Hasan povedal, že nechcú legalizovať „protiústavnú“ koaličnú dohodu.

Pán Anwar Viesť to, čo sa nazýva „vláda jednoty“ svojou administratívou, Po všeobecných voľbách 19. novembra bol vytvorený visutý parlament. Zahŕňa jeho alianciu Pakatan Harapan (PH), alianciu Barisan Nasional (BN) a niekoľko menších strán a nezávislých poslancov.

Vysoká väčšinová podpora umožňuje vláde pána Anwara robiť ústavné zmeny a schvaľovať dôležité zákony o výnimkách, ktoré si vyžadujú len jednoduchú väčšinu na schválenie v parlamente. Tun Abdullah Badawi bol posledným premiérom, ktorý mal v parlamente takúto podporu, pričom BN krátko pred všeobecnými voľbami v roku 2008 kontroloval 198 z 222 parlamentných kresiel.

READ  Tanzánijský prezident rokuje o bilaterálnych vzťahoch s čínskym FM

V pondelok vláda pána Anwara tiež hlasovala za svojho kandidáta na predsedu parlamentu silnou väčšinou.

Datuk Johari Abdul, bývalý trojnásobný poslanec a bývalý hlavný bič Anwarovej strany Parti Kedilan Rakyat (PKR), bol zvolený za predsedu so 147 hlasmi, čo je len kúsok od dvojtretinovej väčšiny.

PN nominovala Tan Sri Radzi Sheikh Ahmed, bývalý minister vnútra a bývalý senátor, za predsedu parlamentu, ale získal len 74 hlasov – všetky z PN, jedinej koalície v opozícii.

Vláde sa podarilo vybrať aj kandidátov na podpredsedníčky – Madam Alice Lau z PH krídla Demokratickej akčnej strany a Datuk Ramli Mohd Nor z BN. Sú poslancami za okresy Lanang a Cameron Highlands. Pán Ramli bol zvolený 148 hlasmi.

Očakáva sa, že vláda pána Anwara v utorok v parlamente schváli dočasný dodatočný zákon o výdavkoch. Príprava novej iterácie federálneho rozpočtu na rok 2023, Pred rozpustením dolnej komory v októbri s cieľom pripraviť pôdu pre voľby 19. novembra nedostala parlamentný súhlas.

Jeho vláda požaduje dodatočné výdavky vo výške 56 miliárd RM (17 miliárd USD), čo je časť rozpočtu 372,3 miliardy RM, ktorý navrhol Anwarov predchodca Ismail Sabri Yacob pred rozpustením parlamentu v októbri.

Očakáva sa, že Anwar predloží nový rozpočet začiatkom roka 2023, keďže sa snaží ďalej upevniť svoju pozíciu pred kľúčovými voľbami do štátneho zhromaždenia v polovici roka 2023. Tieto prieskumy budú zdanlivo slúžiť ako barometer podpory a súhlasu jeho vlády.

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close