Hlavné správy

Malý atentát na Slovensku; Mnohí neboli zranení

Od Quinna Dyera

Madeleine Albrightová, bývalá ministerka zahraničných vecí USA, kedysi nazvala Slovensko „čiernou dierou v srdci Európy“, čo sa pre päť miliónov Slovákov zdá byť tvrdým súdom. Pokus o atentát na premiéra Roberta Figa je alarmujúci, ale problém môžeme zúžiť na špecifickejšiu skupinu.

Albrightová v skutočnosti hovorila o gangu bývalých komunistov, v ktorom Figo rozvíjal svoje politické schopnosti. Niektorí boli od začiatku násilníckymi násilníkmi a ich taktika im pomohla udržať si moc na Slovensku takmer polovicu času od zvrhnutia komunistického režimu v roku 1989. Najprv si však ujasnime, čo tento pokus o atentát znamená.

Nie je predzvesťou novej éry politického extrémizmu v Európe. Stojí na najnižšej priečke eskalačného rebríčka, v ktorom sa nejaký „osamelý vlk“ s nejasnými alebo neznámymi motívmi pokúša zabiť prominentnú politickú osobnosť.

Slovenský obranný expert Juraj Zábojník povedal: „Ak padnú štyri alebo päť výstrelov, niekto sa pomýli. Nevidím, že by niekto skákal pred premiérom“ (aby som mu zobral guľku alebo päť).

Poď. Možno sú Figovi bodyguardi roztržití alebo ho nemilujú natoľko, aby pre neho zomreli.

Druhým krokom na rebríčku je, aby vlády organizovali zabíjanie nepriateľov doma alebo v zahraničí. Je to až príliš bežné a siaha od Indie, ktorá nariaďuje vraždy sikhských nacionalistov v Kanade na objednávku, až po Izrael zabíjajúci iránskych generálov balistickými raketami na iránskom veľvyslanectve v Sýrii. Je to považované za veľmi zlomyseľné, ale nie hodné bitky.

Najvyššia úroveň sa dosiahne, keď vlády zariadia atentát na vodcov iných vlád. Je to veľmi zriedkavé, pretože následky môžu byť nepredvídateľné a vážne.

Srbskí vojenskí dôstojníci spustili atentát na arcivojvodu Františka Ferdinanda, následníka rakúskeho trónu, a vyvolali prvú svetovú vojnu. John F. Kennedyho atentát mohol spustiť tretiu svetovú vojnu, ak by CIA dospela k záveru, že jeho atentátnik Lee Harvey Oswald konal na príkaz Moskvy. (Strávil čas v Sovietskom zväze.)

READ  Slovensko nakoniec zakázalo lov vlkov, dnes už plne chráneného plemena

Udalosti minulého týždňa na Slovensku však k vojne nepovedú. „Stojíme na prahu občianskej vojny,“ varoval minister vnútra Ficovej vlády Matúutaj Etok a vyvolával paniku predstieraním, že ju upokojuje, no Slovensko sa tomu ani zďaleka nepribližuje.

Ficova strana Smer je dnes spoločnou nacionalisticko-populistickou organizáciou vo východnej Európe. Opozícia sa snaží vypnúť médiá – povedané Figovými slovami – „hyeny, hlupáci a protislovenské kurvy“ – a chce Putinovu vládu v Rusku. Nenávidí Židov, Rómov, gayov, Ukrajincov a EÚ (aj keď potrebuje peniaze EÚ).

Inými slovami, Fico je strateným dvojčaťom maďarského premiéra Viktora Orbána. Obaja sú bratranci Poľska Jarosława Kaczyského (okrem toho, že jeho strana Právo a spravodlivosť, keďže je poľská, je hlboko protikatolícka a protiruská). A všetky vyzerajú tvrdo, ale je to komplikovanejšie.

Fakt, ktorý sa vo všeobecne zdvorilom zriadení nespomína, je, že väčšine nekvalifikovaných ľudí s nízkym vzdelaním sa pod komunistickou vládou darilo lepšie ako teraz. Starnú, vďaka čomu sa cítia ešte viac marginalizovaní. Krajiny východnej Európy majú veľmi nízku pôrodnosť, no stále tvoria najväčšiu časť dospelej populácie.

Takže ak ste ambiciózny mladý politik, flexibilný v ideológii, mali by ste nazvať tento blok voličov: rozčarované, ľavicové a staré národné predsudky neporušené. Orbán začínal ako liberálny horák a podarilo sa mu ich nájsť; Figo začínal ako profesionálny mladý komunista, ktorý ich tiež objavil.

Táto koalícia nie je homogénne „pravicová“. Nemajú radi menšiny a obávajú sa imigrácie, ale všetci uprednostňujú veľké štátne sociálne výdavky. Ľudské práva a sloboda médií ich veľmi nezaujímajú a trocha tvrdých vecí ich netrápi.

Útok na Fica je obrovská vec, samozrejme, že sú znepokojení, ale je nepravdepodobné, že budú reagovať násilím. Koniec koncov, ich strana je stále bezpečne pri moci – aj keď nie je jasné, na koho chcú zaútočiť.

READ  Adam Cajan prekvapuje so Slovenskom na MS juniorov

Muž, ktorý zastrelil Figa, Juraj Syntula, 71-ročný ochrankár na dôchodku, nemá žiadnu politickú príslušnosť, hoci ľudia, ktorí ho poznajú, predtým niektoré Figove politiky podporovali a iným sa stavali proti nim. Nevieme, čo si myslel minulú stredu, ale zdá sa, že ide o náhodu.

Hoci jeho zranenia zjavne zmenili život, Figo prežije. V Európe je „nával“ násilnej rétoriky, ale nie skutočného násilia. Čo sa týka volebného bloku, ktorý zmocňuje ľudí ako Fico, ten starne raz za rok.

Nová kniha Gwynne Dyerovej „Intervention Earth: Life-Saving Ideas from the World's Climate Engineers“. Minuloročná kniha „Krátke dejiny vojny“ je stále k dispozícii.

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close