Svet

Mjanmarský veľvyslanec pri OSN dramaticky vystupuje proti zmene režimu vo svojej krajine

SPOJENÉ NÁRODY (AP) – Mjanmarský veľvyslanec pri OSN sa dôrazne postavil proti vojenskému puču v jeho krajine a v piatok v dramatickom prejave pred Valným zhromaždením OSN vyzval na „rázne kroky medzinárodného spoločenstva“ na obnovenie demokracie, ktoré vyvolalo veľký aplauz diplomatov Krajiny.

Veľvyslanec Kiao Mo Tun vyzval vládu, aby vydala verejné vyhlásenia, v ktorých odsúdi štátny prevrat a odmietne uznať vojenskú vládu, a vyzvala jej vodcov, aby rešpektovali slobodné a spravodlivé voľby, ktoré vyhrala Národná liga pre demokratov v Aun Schan Su Ťij v r. Novembra.

„Je čas, aby sa armáda okamžite vzdala moci a prepustila zadržané,“ uviedol. „Budeme pokračovať v boji za vládu pre ľudí, pre ľudí, pre ľudí.“

Dunnovo prekvapivé vyhlásenie nielenže ocenilo potlesk rečníka po tom, čo rečník na schôdzi zhromaždenia, ktoré zahŕňalo veľvyslancov zastupujúcich Európsku úniu, Organizáciu pre islamskú spoluprácu a novú veľvyslankyňu USA Lindu Thomas Greenfield, označilo za „odvážnu“.

USA sú proti obyvateľstvu Mjanmarska v uliciach „zjednotené“ s obyvateľmi Mjanmarska a prezident Joe Biden varoval, že „ukážeme dôsledky vojenskej akcie“. “

Zhromaždenie zvolalo na vypočutie konferencie osobitného vyslanca OSN pre Mjanmarsko Christine Schranner Burknerovú, ktorá uviedla, že je čas „rozozvučať“ prevrat, súčasné porušovanie ústavy a reformu reforiem zavedených Su Ťij. Kto bol predtým skutočným šéfom vlády.

Poukázal na obmedzenia týkajúce sa internetových a komunikačných služieb, ktoré podľa Združenia politických väzňov v Mjanmarsku zadržali asi 700 ľudí.

Uviedol, že najväčšie protesty v krajine sa netýkajú bojov medzi stranou Su Ťij a armádou, ale „boja neozbrojených ľudí“.

Schr ர் ner Burger v rozhovore pre diplomatov na Valnom zhromaždení prostredníctvom odkazu na video zdôraznil, že „všetci musíte spoločne vyslať jasný signál na podporu demokracie v Mjanmarsku“.

READ  Rybársky spor vstupuje do nového kola rokovaní

Vojenské prevzatie Mjanmarska 1. februára šokovalo medzinárodné spoločenstvo a zmenilo mnohoročný pomalý pokrok smerom k demokracii. Strana Su Ťij bude pri moci druhé päťročné funkčné obdobie, armáda však zablokovala parlament a zadržala prezidenta Win Mintu a ďalších členov jeho vlády.

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close