Veda

„Monštrá hviezda“ s hmotnosťou 10 000-násobku hmotnosti Slnka bola prvýkrát zaznamenaná

Vedci sa pozerajú do hlbín vesmíru, pozerajú sa späť na najskoršie dni vesmíru a našli skutočne niečo veľmi zaujímavé.

Výskumníci pomocou vesmírneho teleskopu Jamesa Webba urobili objav, ktorý naznačuje, že niektoré z najstarších hviezd, ktoré kedy vznikli vo vesmíre, boli masívne, až 10 000-krát väčšie ako Slnko.

„Dnes vďaka údajom, ktoré zozbieral James-Webb Space Telescope, veríme, že sme našli prvé vodítko k prítomnosti týchto mimoriadnych hviezd,“ zverejnila výskum astrofyzička Corinne Charbonnelová zo Ženevskej univerzity vo Švajčiarsku. astronómia a astrofyzika,

Tieto útvary sú obrovské zbierky 100 000 až 1 milióna hviezd známych ako guľové hviezdokopy, z ktorých všetky majú podobné vlastnosti. Vedci odhadujú, že všetky vznikli v rovnakom čase.

Prihlásiť Se Prihláste sa na odber nášho bezplatného týždenného bulletinu Indy100

Sú to pozostatky starovekého vesmíru a výskumníci ich označujú ako „fosílie“.

iStock

Jadrá týchto hviezd boli oveľa horúcejšie ako jadrá dnešných hviezd a vedci naznačujú, že to môže byť spôsobené spaľovaním nadmerného množstva vodíka pri vysokých teplotách.

Predpokladá sa, že menšie hviezdy sa zrazili so supermasívnymi hviezdami a užívali si ich energiu. Väčšina z týchto globálnych konglomerátov sa však v súčasnosti blíži ku koncu svojej životnosti.

„Guľové hviezdokopy sú staré 10 až 13 miliárd rokov, zatiaľ čo superhviezdy majú maximálnu životnosť dva milióny rokov,“ povedal v roku 2018 Mark Giles, predtým na University of Surrey, ale teraz na University of Barcelona. „Takže zmizli dávno pred skupinami, ktoré je možné vidieť v súčasnosti. Zostali len nepriame stopy.“

Výskumník uvádza: „Ak scenár supermasívnej hviezdy môže byť potvrdený budúcimi štúdiami, poskytne to dôležitý krok vpred v našom chápaní guľových hviezdokôp a formovania supermasívnych hviezd vo všeobecnosti, s mnohými dôležitými dôsledkami.“

READ  Vedci tvrdia, že sonda NASA InSight Lander zaznamenala najväčšie zemetrasenie, aké kedy bolo na Marse zaznamenané

Vyjadrite svoj názor v našej spravodajskej demokracii. Kliknite na ikonu súhlasu v hornej časti stránky a pomôžte pozdvihnúť tento článok v rebríčku indy100.

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close