Hlavné správy

Na Slovensku sa obnovili útoky medveďa hnedého

Medvede hnedé napadli cez víkend na Slovensku hubára a turistu, informovala v pondelok agentúra TASR.

Agentúra s odvolaním sa na Štátny úrad ochrany prírody (SOPSR) uviedla, že turista by sa mal liečiť ambulantne v nemocnici.

Oba incidenty sa odohrali v regióne Liptov na úpätí Tatier.

V tej istej oblasti medveď v polovici marca zranil päť ľudí v obytnej štvrti malého mesta. Bolo sledované a strieľané viac ako týždeň.

Horár sa v nedeľu popoludní prechádzal s manželkou a psom po stope pri obci Pribilina, keď na muža nečakane zaútočil medveď a zranil mu nohy. Po incidente dvojica utiekla na neďalekú horskú chatu a čakala na medvediu misiu SOPSR.

Hubár zbadal v sobotu v hustom poraste v horskom lese nad obcou Stranavi medveďa, ktorý naňho potom zaútočil. Muž zviera zastrelil a zranil. On sám bol nezranený.

V tejto situácii sa pohotovostné bojové jednotky pre medveďov obávali, že by sa zastrelený medveď mohol stať nebezpečenstvom pre ostatných. Spolu s poľovníkmi sa teda venujú hľadaniu a lovu v lese.

Na jedného z poľovníkov zaútočil aj medveď. Keď aj poľovník vystrelil, zver utiekla do hustého lesa, kde stratila stopy. Úrady apelovali, aby sa lesnej oblasti vyhli.

Vo voľnej prírode na Slovensku žije podľa oficiálneho prepočtu asi 1100 až 1200 medveďov. Výzvy na zníženie ich počtu prostredníctvom streľby na terč sú v poslednom čase čoraz hlasnejšie.

READ  Biden: USA sú späť a sú pripravené viesť svet

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close