Hlavné správy

Na Slovensku zosilňujú protesty proti vládnej reforme trestného práva

Desaťtisíce ľudí demonštrovali vo štvrtok po celom Slovensku proti plánom vlády premiéra Roberta Fica zrušiť prokuratúru, ktorá vyšetruje významné finančné zločiny vrátane káuz spojených s premiérom. Reuters.

V Bratislave demonštranti na hlavnom námestí skandovali „Dosť s Figom“ a „Vzdajte sa našej demokracie!“. Mali pri sebe transparenty s nápisom

Podobné protesty sa konali aj v iných mestách, jedny z najväčších od začiatku protivládnych protestov v decembri.

Na proteste v Bratislave sa zúčastnilo asi 30-tisíc ľudí.

K demonštrantom sa prihovoril opozičný poslanec za KDH Jozef Hajko, podľa ktorého sa situácia v parlamente pomaly mení a poslanci začínajú počúvať ľudí. „Cítia vašu silu,“ citovala ho agentúra Reuters, „prosím, vytrvajte.“

Slovenská ľavicová vláda na čele s premiérom Ficom presadzuje reformy na obmedzenie ochrany oznamovateľov korupcie a zníženie trestov za finančné trestné činy s cieľom ukončiť presahovanie pôsobnosti špeciálnej prokuratúry.

Cieľom vlády je urýchliť implementáciu týchto reforiem a umožniť, aby sa o nich hlasovalo budúci týždeň. varovali poslanci EÚ a USA.

Slovenská prezidentka Zuzana Čaputová uviedla, že reformy ohrozujú fondy Európskej únie (EÚ), čo Fico odmietol, a vyzvala na bezprecedentné úsilie o urýchlenie zmien.

Figo, ktorý kedysi čelil obvineniu, nespresnil, ktorí policajti budú po zatvorení špeciálnej prokuratúry riešiť finančné trestné činy.

Prečítajte si aj: Zákonodarcov EÚ znepokojujú reformy trestného práva na Slovensku

Nasleduj nás Facebook A X!

READ  Slovenské lietadlá MiG-29 sa dostanú na Ukrajinu, ak susedia pomôžu: Správa

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close