Technológie

Najlepšia grafika roka: Digital Foundry hodnotí najlepšie hry roku 2023

Nedávno sa tím Digital Foundry stretol online, aby prediskutovali najlepšiu hernú grafiku roku 2023, pričom Alex Battaglia, John Linman a Oliver Mackenzie nominovali svoje obľúbené tituly. Zarazilo ma, koľko titulov – v zozname reprodukovanom v plnom znení na konci článku – Nie Posúva absolútne hranice grafických technológií z hľadiska funkcií. Namiesto toho sú vybrané hry – najmä možnosti s vyšším hodnotením – inteligentne navrhnuté tak, aby poskytovali hrateľnosť a naplno využívali (často obmedzený) hardvér, na ktorom bežia.

Mám pocit, že Hi-Fi Rush a Super Mario Bros. Wonder sú toho dokonalým príkladom. Obe hry boli vydaniami prvej strany, ktoré sa vyznačovali odvážnym, konzistentným zmyslom pre štýl, farebným a nápaditým prostredím a postavami s prehnaným pohybom, ktorý zdôrazňoval špecifické pózy. Najmä v Hi-Fi Rush je to ešte umocnené cel-stínovaným vzhľadom a „na dvojke“ zdecimovanou animáciou, vďaka ktorej hra pôsobí ako hrateľná karikatúra.

V oboch prípadoch zvolená grafika a štýly animácií krásne dopĺňajú hrateľnosť s citlivým ovládaním a živým, dýchajúcim svetom, ktorý reaguje na vaše činy, či už je to nepriateľ v Super Mario Bros. Wonder, alebo samotný svet pomaly vibruje. Hudba v Hi-Fi Rush.


Tu je celá 90-minútová grafika hry pre rok 2023, ktorú moderuje John Linnemann a v ktorej účinkujú Alex Battaglia a Oliver Mackenzie.

Xbox Series S a Nintendo Switch – obe hry dosahujú svoje výkonnostné ciele a umožňujú dôsledne citlivé hranie spôsobom, ktorý mnohé konzolové vydania nezvládajú – dodávané na dvoch platformách, ktoré boli veľmi obmedzené z hľadiska dostupného výkonu. Switch zaznamenal tento rok ambicióznejšie vydania. Najdôležitejšie je, že tieto dva tituly to dosiahli bez toho, aby sa vo veľkej miere spoliehali na techniky rekonštrukcie obrazu, aby pôsobili proti nízkemu základnému rozlíšeniu, čo je technika, ktorá sa do roku 2023 nadmerne používala na všetkých platformách – a výrazne podkopala mnohé verzie konzol, pokiaľ ide o ostrosť. Celková kvalita obrazu.

READ  Slovensko podporuje rýchlych ukrajinských členov EÚ - EURACTIV.com

Tri najlepšie miesta na našom zozname tento rok obsadili Cyberpunk 2077 v RT Overdrive, Avatar: Frontiers of Pandora a Alan Wake 2. Všetky tieto hry kombinujú štýlovú a efektívnu grafiku s technikami sledovania lúčov, ktoré skutočne posúvajú hranice, podporované z dvoch tretín. Full path tracking na počítači – v podstate úplne nahrádza falošné osvetľovacie systémy používané na rastrovaných tituloch roky za „fungujúcu“ realistickú alternatívu.

Ani začiatkom roku 2023 by som nečakal, že mnohé AAA hry budú tak úspešne upgradované pomocou sledovania ciest, pretože zaujímavé retro remaky, ktoré sme videli na PC za posledných pár rokov, stále prinášajú obrovské problémy s výkonom. . Je zrejmé, že ambiciózni vývojári a výrobcovia grafických kariet tu urobili obrovský pokrok a to stojí za to osláviť. Mám pocit, že herné štúdiá vynikali v tom, že tieto vylepšenia RT boli tak očividne krásne, v porovnaní s počiatočnými snahami, ktoré ohrozujú výkon iba jemnými vylepšeniami vernosti.

Pri správnom použití môžu tieto techniky RT a PT fungovať aj ako zosilňovač výkonu, čo umožňuje menším štúdiám poskytovať lepšie vyzerajúce hry bez potreby veľkého technického a umeleckého štábu, napr. požadovaný vzhľad. Podobný efekt sme videli v ďalšom výbere z 10 najlepších, RoboCop: Rogue City, ktorý využíval funkcie Unreal Engine 5 Lumen, Nanite a VSM (Virtual Shadowmaps) na vytvorenie neuveriteľne realistických prostredí plných detailov s rozpočtom AA.

Keď sa pozrieme do roku 2024, dúfam, že ostatní vývojári a vydavatelia sa poučia z technických úspechov a neúspechov roku 2023. Z môjho pohľadu boli najlepšie hry roka tie, ktoré mali čas dozrieť a rozhodli sa pre grafiku. Techniky a technológie sú inteligentne navrhnuté tak, aby slúžili športovým a výkonnostným cieľom a nie naopak.

READ  Vyšehradská skupina hľadá spoluprácu s Azerbajdžanom v technologickom sektore - Slovenský veľvyslanec (exkluzívne)

Žiadne z týchto rozhodnutí nie je zrejmé alebo ľahké, najmä uprostred vývoja, ale existujú aspoň nejaké náznaky, že štúdiá idú správnym smerom. Koniec roka 2023 určite priniesol väčší technologický potenciál (a dokonalosť) ako začiatok a stred roka. Dúfajme, že tento trend bude pokračovať aj budúci rok a niektoré nové konzoly a dokonca aj grafický hardvér by mohli udržať veci zaujímavé.

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close