Hlavné správy

Nálada amerických staviteľov sa tento mesiac zlepšila a zvýšila sa ich dôvera v ďalší rozvoj podnikania. Odborníci však varujú

Nálada amerických staviteľov sa tento mesiac zlepšila a zvýšila sa ich dôvera v ďalší rozvoj podnikania. Odborníci však varujú, že rastúce ceny dreva môžu spomaliť trh s nehnuteľnosťami.

Index dôvery amerických staviteľov, zostavený Wells Fargo Bank a Národnou asociáciou domácich staviteľov, v auguste vyskočil o šesť bodov na 78 bodov. Dosiahla tak najvyššiu úroveň v 35-ročnej histórii prieskumov, čo zodpovedá rekordným hodnotám z decembra 1998. Hodnota indexu vyššia ako 50 bodov signalizuje zvýšenie aktivity v sektore.

Pre ilustráciu, index klesol na 30 bodov v apríli, keď vláda uvalila blokády na zastavenie šírenia nového koronavírusu. Americká ekonomika sa však už začala zotavovať z blokád a spotrebitelia zároveň začali hľadať domy v menej obývaných oblastiach.

Dopyt po nových rodinných domoch tak zostáva silný. Nízke úrokové sadzby hypotéky a dôležitosť bývania prilákali veľa kupujúcich, uviedol predseda NAHB Chuck Fowke.

„Oživenie dopytu po bývaní v tvare V však viedlo k ohromujúcemu nárastu cien stavebného reziva, ktoré sa od polovice apríla viac ako zdvojnásobilo. Takéto zvýšenie nákladov by mohlo spomaliť dynamiku trhu s nehnuteľnosťami na trhu s nehnuteľnosťami. jeseň, napriek historicky nízkym úrokovým sadzbám, “dodal.

Ceny dreva prudko rastú nielen z dôvodu zvýšeného dopytu, ale aj preto, že píla boli zatvorené v apríli a máji a neočakávali také výrazné oživenie dopytu. Vyskytli sa aj problémy s dopravou a pracovnou silou.

Pokiaľ ide o tri zložky, z ktorých sa zostavuje výsledný index dôvery v stavebníctve, subindex súčasných podmienok predaja sa v júli zvýšil o 6 bodov na 84 bodov. Index očakávaní predaja sa počas nasledujúcich šiestich mesiacov zvýšil o tri body na 78 bodov a index odrážajúci dopyt kupujúcich vyskočil o osem bodov na 65 bodov, čo je najvyššia úroveň v histórii prieskumu.

READ  60% Slovákov uprednostňuje obnoviteľnú energiu pred zemným plynom - EURACTIV.com

Stavitelia ťažia z nedostatku existujúcich domov na predaj. Ešte pred vypuknutím pandémie bolo na americkom trhu príliš málo voľných domov na uspokojenie dopytu. A stále viac a menej majiteľov je teraz ochotných ponúkať svoje domovy na predaj.

Úrokové sadzby hypoték, ktoré začiatkom augusta klesli na rekordné minimum, minulý týždeň vzrástli, keď sa zvyšovali výnosy štátnych dlhopisov a hypotekárni giganti Fannie Mae a Freddie Mac zvyšovali poplatky veriteľom. Ak však tieto sadzby nebudú stúpať oveľa vyššie, čo je nepravdepodobné, ani ich nedávny nárast nespomalí veľmi silný dopyt po bývaní, uviedol Robert Dietz, hlavný ekonóm Národnej asociácie staviteľov domov. (TASR)

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close