Svet

Namíbijský súd vyhlásil zákony zakazujúce homosexualitu za protiústavné

Podľa medzinárodnej organizácie ILGA, ktorá podporuje práva LGBTQ, je konsenzuálna aktivita osôb rovnakého pohlavia zakázaná vo viac ako polovici z 54 afrických krajín.

„Toto víťazstvo prináša veľmi potrebnú a obnovenú energiu pre ďalšie demonetizačné snahy v celej Afrike,“ povedal Dee Brown, výkonný riaditeľ Human Dignity Trust.

03:16

Návrh zákona o manželskej rovnosti, ktorý oslavuje LGBTQ komunita, prešiel thajským senátom v historickom hlasovaní

Návrh zákona o manželskej rovnosti, ktorý oslavuje LGBTQ komunita, prešiel thajským senátom v historickom hlasovaní

Zatiaľ čo odsúdenia na základe zákonov týkajúcich sa „sodomie“ a „neprirodzených sexuálnych zločinov“ sú v Namíbii pomerne zriedkavé, bojovníci za práva tvrdia, že udržiavajú diskrimináciu voči komunite LGBTQ a nechávajú homosexuálov žiť v strachu zo zatknutia.

Namíbijská vláda sa môže proti rozhodnutiu súdu odvolať do 21 dní, povedal John Nakuta, profesor práva na Univerzite v Namíbii.

Namíbia zdedila zákony, keď v roku 1990 získala nezávislosť od Juhoafrickej republiky, hoci akty rovnakého pohlavia medzi mužmi boli pôvodne za koloniálnej nadvlády kriminalizované.

Južná Afrika dekriminalizovala sexuálnu aktivitu osôb rovnakého pohlavia a je jedinou krajinou na africkom kontinente, ktorá umožňuje LGBTQ párom adoptovať si deti, sobášiť sa a uzatvárať civilné zväzky.

Minulý rok Uganda prijala jeden z najprísnejších zákonov proti LGBTQ na svete, vrátane trestu smrti za „priťaženú homosexualitu“, a to aj napriek širokému odsúdeniu zo strany Západu.

Priaznivci LGBTQ pred budovou súdu držali cedule s nápismi „Zrušte zákon z môjho milostného života“ a „Mier, láska, jednota“ a agentúre Reuters povedali, že sú veľmi šťastní.

Omar van Reenen, spoluzakladateľ hnutia za rovnaké práva v Namíbii, privítal rozhodnutie súdu a povedal, že LGBTQ komunita v Namíbii sa konečne môže cítiť ako rovnocenní občania.

READ  Pred 2 rokmi sa v Číne objavil záhadný vírus

„Odkaz, ktorý dnes súd vyslal, je, že máme plné právo patriť do tejto krajiny a byť v nej a že nás chráni ústava,“ povedal Van Reenen.

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close