Svet

Nanaya Mahuda sa tento týždeň zúčastní na stretnutí NATO v Bruseli

Ministerka zahraničných vecí Nanaya Mahuda by sa mala tento týždeň zúčastniť na stretnutí NATO v Bruseli.

Dnes mieri do Európy, kde bude zastupovať Aotearoa na stretnutí ministrov zahraničných vecí NATO a potom zamieri do Švédska na krátku bilaterálnu návštevu.

„NATO je dlhoročným a rovnako zmýšľajúcim partnerom Nového Zélandu.

„Bolo cenné zúčastniť sa tohto stretnutia osobne, aby sme vyjadrili naše pokračujúce odsúdenie nezákonnej agresie Ruska na Ukrajine, a keďže NATO a Nový Zéland pracujú na obnovení nášho formálneho partnerstva v tomto roku,“ povedal Mahuda.

Ministrova návšteva bude pre novozélandského lídra prvou od minuloročnej účasti bývalej premiérky Jacinda Ardernová na summite NATO v Madride.

„Je dôležité pokračovať v spolupráci s našimi najbližšími partnermi pri riešení spoločných bezpečnostných výziev, z ktorých mnohé sú globálnej povahy s ďalekosiahlymi dôsledkami, a to aj v Tichomorí.

„Návšteva tiež poskytne príležitosť uskutočniť bilaterálne hovory s mnohými mojimi kolegami zo spojencov NATO a našimi ďalšími blízkymi partnermi,“ povedal Mahuda.

Po dvoch dňoch v Bruseli strávi minister dva dni v Štokholme na stretnutí so švédskym ministrom zahraničných vecí Tobiasom Billströmom.

„Švédsko je súčasným predsedom EÚ a jedným z najbližších európskych partnerov Nového Zélandu, ktorého silná podpora umožnila úspešné rokovania o dohode o voľnom obchode medzi NZ a EÚ.“

Počas pobytu v Štokholme sa stretne aj so zástupcami Sami, vrátane predsedu Snemovne švédskeho parlamentu Sami Daniel Holst Vinga.

„Ako domorodé národy majú Maori a Sami mnoho záujmov a už teraz spolupracujú na mnohých výzvach na medzinárodnej scéne. Toto je príležitosť prehĺbiť tieto väzby,“ povedal.

READ  Zdroje: Landsbergis podporuje Kyjev, keď sa situácia na Ukrajine otepľuje

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close