Ekonomika

Napriek vojne sa obchodný obrat medzi Ukrajinou a Slovenskom za posledných 9 mesiacov zvýšil o 30 %.


O posilnení hospodárskej spolupráce medzi Ukrajinou a Slovenskom sa v Kyjeve hovorilo počas stretnutia prvej podpredsedníčky vlády – ministerky hospodárstva Ukrajiny Julie Sviridenkovej a ministra hospodárstva SR Karla Hirmana.

„Ukrajina a Slovensko majú úzke ekonomické väzby, ktoré sa v poslednom čase posilňujú. Po 9-mesačných výsledkoch sa rast obchodných príjmov medzi krajinami zvýšil o 30 %. Existuje priestor na ďalší rast. Najmä Ukrajina má možnosť výrazne zvýšiť dodávky železnej rudy na Slovensko. Povedala Julia Sviridenko.

K zintenzívneniu obchodu medzi krajinami prispeje aj ročné predĺženie Dohody o liberalizácii cestnej nákladnej dopravy. V súčasnosti prebiehajú o tejto otázke rokovania medzi Ukrajinou a Európskou úniou. Ukrajina sa podľa Julie Sviridenkovej spolieha na podporu Slovenska.

Naša krajina má záujem o relevantné skúsenosti Slovenskej republiky s jej integráciou do Európskej únie. Ukrajina tiež dúfa v podporu Slovenska v otázke integrácie na trhy EÚ.

Na stretnutí sa strana zamerala na rozvoj dopravných koridorov a odstraňovanie úzkych miest v logistike. Zamerali sa najmä na možnosti zlepšenia priechodov na Užhorode, ako sú dopravné koridory Zap-Koziz, Mukačevo-Koziz atď.

Karel Hirman zdôraznil, že Slovensko má veľký záujem o rozšírenie možností dopravného spojenia s Ukrajinou.


READ  Macron nalieha na „pevné“ bezpečnostné záruky NATO pre Kyjev

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close