Svet

Navaľnyj sa chce po zotavení vrátiť do Ruska

Navaľnyj sa otrávil nervovo-paralytickou látkou nováčikov.

15. septembra 2020 alebo 9:21 TASR

BERLÍN. Ruský opozičný politik Alexej Navaľnyj, ktorý sa v Berlíne lieči na otravu, plánuje návrat do Ruska a po uzdravení pokračovať v práci.

Odborníci v Nemecku a ďalších európskych krajinách dospeli k záveru, že Navaľnyj bol otrávený neuroparalytickou látkou nováčikov.

Súvisiaci článok Navaľnyj je obeťou, ale nie osvieteným intelektuálom Čítať

„(Navaľnyj) nemieni zostať v emigrácii v Nemecku. Chce sa vrátiť domov do Ruska a pokračovať v práci,“ uviedol v pondelok pre New York Times nemenovaný nemecký bezpečnostný úradník.

Podľa neho je Navaľnyj už pri plnom vedomí, je si vedomý toho, čo sa mu stalo, v akom je stave a kde sa nachádza.

Už urobil rozhovor so zástupcom nemeckej prokuratúry, počas ktorého vyjadril nesúhlas so zapojením Moskvy do vyšetrovania celého prípadu. Podľa Navaľného sa odmietol zúčastniť na takomto vyšetrovaní, uviedol zdroj za predpokladu zachovania anonymity.

Alexej Navaľnyj je momentálne hospitalizovaný v súkromnej charitatívnej nemocnici v Berlíne, kam ho 22. augusta previezli zo sibírskeho mesta Omsk. Úradníci nemocnice v pondelok oznámili, že stav pacienta sa už zlepšil: po prebudení z umelého spánku a odpojení od pľúcnej ventilácie mohol vstať z postele a byť na krátky čas z nej.

Hospitalizovaný v Omsku bol 20. augusta po núdzovom pristátí lietadla, ktorým šoféroval – počas letu do Moskvy mu prišlo nevoľno a následne upadol do kómy.

Súvisiaci článok Ruská polícia pátra po žene, ktorá Navaľného sprevádzala pred otravou Čítať

Nemeckí experti na základe výsledkov laboratórnych testov dospeli k záveru, že vodca ruskej opozičnej Navaľného bol otrávený neuroparalytickou látkou zo skupiny nováčikov. Vláda v Berlíne v pondelok oznámila, že jej zistenia potvrdzujú aj špecializované laboratóriá vo Francúzsku a vo Švédsku.

READ  Spojené kráľovstvo podpísalo s Nigériou dohodu o nelegálnej migrácii

Kremeľ vyjadruje ochotu spolupracovať s Nemeckom pri vyšetrovaní celého prípadu. Podľa neho však neexistujú dôkazy o tom, že by bol Navaľnyj skutočne otrávený. Navrhujú rôzne alternatívne vysvetlenia súčasného stavu techniky, vrátane metabolických porúch alebo predávkovania liekmi.

Moskva zároveň dôrazne odmieta akúkoľvek zodpovednosť za výnimočný stav a obvinenia, že bola zapojená do pokusu o atentát na tohto prominentného kritika Kremľa. Nemecko a ďalšie krajiny žiadajú Moskvu o pomoc pri objasnení veci.

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close