Ekonomika

Neočakávaná daň pre banky v Taliansku by sa mohla zlepšiť, hovorí minister hospodárstva

Autori: Giselda Vagnoni a Giancarlo Navach

CERNOBIO, Taliansko (Reuters) – Nová talianska daň z bankových ziskov by sa mohla zlepšiť, povedal v nedeľu minister hospodárstva Giancarlo Giorgetti, pričom poprel, že nová daň je nespravodlivá.

„Daň môže byť nevhodná, určite sa dá zlepšiť… ale neuznávam, že je považovaná za nespravodlivú daň,“ povedal Giorgetti na Európskom dome – Ambrosetti Economic Forum.

Minulý mesiac talianska vláda zasadila bankám v krajine prekvapivý úder zavedením 40-percentnej dane na zisky veriteľov v dôsledku vysokých úrokových sadzieb.

Akcie bánk klesli ešte predtým, ako ministerstvo hospodárstva spresnilo, že nová daň nepresiahne 0,1 % z ich celkových aktív.

Asi 33 % účastníkov opýtaných organizátormi fóra bolo „veľmi negatívnych“ a dve tretiny boli celkovo negatívne.

Giorgetti, člen strany Liga, sa postavil proti tejto myšlienke a povedal, že ide o spravodlivú daň a že vláda poskytla bankovému systému veľa záruk.

Minister sa však ospravedlnil za nešikovné spracovanie návrhu, čo bolo prekvapivé vyhlásenie podpredsedu vlády na tlačovej konferencii v pondelok neskoro v auguste.

„Uisťujem vás, že beriem plnú zodpovednosť za akékoľvek komunikačné chyby, ale nakoniec bude konečná verzia niečo, čo ocení každý,“ povedal Giorgetti.

Spoluvládna strana Forza Italia chce od novej dane oslobodiť výnosy zo štátnych dlhopisov, potvrdil v Cernobbiu jej líder Antonio Tajani, aby to neovplyvnilo budúce aukcie štátnych dlhopisov.

Forza Italia tiež požaduje výnimku pre malé banky a záruku, že odvod nebude predĺžený po roku 2023.

Giorgetti nekomentoval návrhy svojho vládneho spojenca o bankovej dani.

Hoci Tajani vyzval na rýchle kroky, neuviedol ani dátum privatizácie banky Monte dei Paschi di Siena.

„Vyriešime to pokojne, ale bez toho, aby sme niekomu dovolili diktovať načasovanie, pokiaľ ide o bankový systém,“ povedal Giorgetti.

READ  Sibírskeho poslanca zatkli za tweetovanie o ruských vojakoch zabitých na Ukrajine

(Správy Giseldy Vagnoni a Giancarla Navacha; dodatočné správy Giancarla Navacha; strih Hugh Lawson a David Evans)

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close