Veda

Niektoré opice používajú kamenné nástroje pre potešenie, ukazuje štúdia

Na systematické preskúmanie hypotézy pani Seni a jej kolegovia analyzovali činnosť 173 opíc pri manipulácii s kameňmi. Zistili, že mladí samci sa viac zapájali do klepania a šúchania genitálií ako dospelí samci a obzvlášť pravdepodobne sa zapájali do sexuálne nabitých situácií, napríklad keď oni alebo ktorýkoľvek iný makak v blízkosti bol muž. Žiadali o partnerku alebo vykazovali známky sexuálne vzrušenie. Okrem toho tomuto správaniu predchádzali fyzické znaky mužského sexuálneho vzrušenia a trvalo dlhšie, keď došlo k vzrušeniu – vzorce, ktoré neplatili pre iné typy manipulácie s kameňmi.

„Údaje sú veľmi upokojujúce,“ povedala Elisabetta Wiselbergi, expertka na intímne poznanie z Národnej rady pre výskum v Taliansku v Inštitúte pre kognitívnu vedu a technológiu, ktorá sa na výskume nezúčastnila. „To, čo našli, bolo v skutočnosti niečo sexuálne.“ (Ako každý správny vedec sa postarala o to, aby pridala príslušné upozornenie. „Potešenie z masturbácie je veľmi ťažké merať,“ povedala.)

Aj keď to môže znieť nepríjemne, používať kameň ako sexuálnu hračku, pani Seni povedala, že nikdy nevidela opice vydať zvuk, ktorý by im povedal, že majú bolesť, ako to niekedy robia, keď ich napríklad v boji pohryzú. Napriek tomu poznamenáva, že myšlienka, že tento konkrétny nález môže spôsobiť bolesť aj potešenie, nemožno vylúčiť bez ďalšieho testovania.

Výskumníci sa domnievajú, že opice mohli naraziť na klepanie a trenie pohlavných orgánov, zatiaľ čo iné sa zapojili do zdanlivo bezúčelných úkonov pri manipulácii s kameňmi. Ak by to bola pravda, zodpovedalo by to vedeckej teórii, že používanie nástrojov sa mohlo vyvinúť z hravej manipulácie s predmetmi.

„Šport môže mať transformačný efekt pri používaní vybavenia,“ povedala pani Seni.

Napriek tomu nie je jasné, koľko sa dá zovšeobecniť z populácie makakov, ktorá je pravidelne kŕmená ľuďmi, a preto si vyžaduje menej času ako iné populácie opíc. Možno je to výhoda pre voľný čas, povedal Dr. Wiselbergi: „Keď máte voľný čas a nájdete spôsob, ako použiť kamene na daný účel, prečo nie?“

READ  Rovnica Alberta Einsteina slúžila 100 rokov na vytvorenie prvého svetla na výrobu hmoty na svete. Veda | správy

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close