Svet

Odborníci z odvetvia tvrdia, že malajzijské farmy sa musia prispôsobiť extrémnemu počasiu a chutiť súťažiť s plátkami čínskeho durianového koláča

Konzultant Durian, pán Lim, povedal: „Podľa nášho prieskumu čínske trhy uprednostňujú novú príchuť čierny tŕň, ktorý má sladšiu chuť v porovnaní s mierne trpkým musangovým kráľom.“

„Aby sme zostali relevantní a mohli konkurovať rastúcemu dopytu Číny, musíme byť šikovní a rýchlo sa prispôsobiť týmto zmenám chuti,“ dodal.

Pán Chong poznamenal, že na základe údajov, ktoré zverejnilo ministerstvo poľnohospodárstva, čierny tŕň predstavuje len jedno percento celkového malajzijského trhu s produkciou durianu, zatiaľ čo musang king predstavuje 36 percent.

Medzitým kampung duriany, ktoré sa väčšinou konzumujú lokálne, tvoria 38 percent produkcie, zatiaľ čo odrody D24 tvoria 11 percent. Zvyšok tvoria hybridné klony durianov, ktoré tvoria 14 percent durianov vyprodukovaných v krajine.

Zatiaľ čo odrody s čiernym tŕňom sú výrazne drahšie ako odrody Musong King, pán Chong predpovedá, že sa to pravdepodobne zmení, keď sa v Číne zmenia trendy.

Pre prémiovú kvalitu sú Black Thorns v Malajzii zvyčajne 80 RM za kg, zatiaľ čo Musang Kings sú 50 RM za kg.

„V Číne sa vzácnej odrode durianu dostáva viac pozornosti a spotrebitelia milujú jeho chuť,“ povedal pán Chong.

Malajzia však podľa neho musí najskôr zabezpečiť, aby jej farmy boli odolné voči extrémnym poveternostným podmienkam, ktoré sa v nasledujúcich rokoch zhoršia vplyvom klimatických zmien.

„Bez ohľadu na odrodu, ak nemôžete chrániť úrodu pred poveternostnými vplyvmi, prémiové ovocie triedy A bude triedy B alebo C a nebudete môcť dosiahnuť požadovanú cenu a kvalitu,“ povedal pán Chong.

„Nedostanete fyziológiu ovocia, ktorú chcete, a nezískate vôňu, ktorú chcete,“ dodal.

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close