Veda

Oko Sahary je geologická záhada „hľadiaca“ do vesmíru.

wPri pohľade zhora vyzerá Oko Sahary ako obrovský impaktný kráter, ktorý sa nachádza uprostred saharskej púšte v Mauritánii. strečing 50 kilometrov (30 míľ) s priemerom pozostávajúcim zo série identických vĺn, táto kráterová anomália je v skutočnosti úplne pozemská.

tento nádherný starovek Geológ Túto formáciu použili ako orientačný bod astronauti Gemini v 60. rokoch. Geológ na začiatku Oko Sahary, alias štruktúra Richat, sa považuje za obrovský impaktný kráter. Sedimentárna hornina, ktorá tvorí centrálnu kupolu, je však potrebné ďalej študovať datované vrátiť sa do formácie neskoré proterozoikumPred 1 miliardou až 542 miliónmi rokov.

Stojí za zmienku, že niektorí ľudia stále veria, že štruktúra je v skutočnosti pozostatkom strateného mesta Atlantída, pretože jej kruhový tvar pripomína krajinu opísanú Platónom – ale o tom tu neuvažujeme.

Táto štruktúra sa v skutočnosti pravdepodobne vytvorila procesom nazývaným „skladanie“, procesom nazývaným formácia. symetrická antiklinála, K vrásneniu dochádza, keď tektonické sily pôsobiace z oboch strán stláčajú sedimentárnu horninu – ak je hornina studená a krehká, môže sa zlomiť, ale ak je dostatočne horúca, vytvorí vrásu. Vrstvy tvoriace sa smerom nahor sa nazývajú antiklinály, zatiaľ čo vrstvy tvoriace sa smerom nadol sa nazývajú synklinály.

Avšak v článku publikovanom v roku 2014 African Earth Sciences Journal, výskumníci navrhli úplne iné vysvetlenie formácie oka. Prítomnosť vulkanickej horniny je údajne dôkazom toho, že roztavená hornina bola vytlačená na povrch, čím sa vytvoril kupolovitý tvar, predtým, ako bola erodovaná do prstencov, ktoré dnes vidíme. Dokument navrhol, že superkontinent Pangea mohol hrať úlohu v týchto sopečných formáciách a tektonických posunoch.

Z čoho je zloženie vyrobené? sedimentárne a vyvrelé horniny, Erózia na povrchu štruktúry odhaľuje jemnozrnný ryolit a hrubokryštalické gabro horniny, ktoré prešli hydrotermálnou premenou. Horniny nachádzajúce sa za prstencami erodujú rôznou rýchlosťou a vytvárajú na povrchu rôzne farebné vzory. Veľké ostré kusy sedimentárnej horniny nazývané megabreccia sa pridávajú k víriacim farebným nepravidelnostiam, ktoré tvoria formáciu.

READ  Aké veľké sú asteroidy? Pozrite si porovnávaciu veľkosť v tomto videu

Súčasťou dómu je stred Vápencovo-dolomitový šelf S kilometer širokými brekciami, prstencovými hrádzami a alkalickými vulkanickými horninami. Zložitá geologická štruktúra oka od svojho objavu mátla a zaujímala geológov a stále je všeobecne považovaná za jednu z najpôsobivejších geologických čŕt na svete. V roku 2022 sa tak stala jednou z prvých 100 lokalít geologického dedičstva uznaných organizáciou Medzinárodná únia geologických vied (IUGS).

Oko Sahary je vďaka svojej obrovskej veľkosti najlepšie vidieť z veľkej výšky (najlepšie z vesmíru), takže sa zatiaľ musíme spoliehať na satelitné snímky, aby sme si ho užili v plnej kráse.

Staršia verzia tohto článku bola uverejnená v januári 2023.

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close