Veda

PAHO hovorí, že prípady horúčky dengue v Amerike presahujú 5,2 milióna, keďže prepuknutie prekračuje ročný rekord

Natacha Pisarenko/AP

Pacienti s príznakmi horúčky dengue čakajú na liečbu v nemocnici v čase nárastu prípadov v celej krajine, v Buenos Aires v Argentíne, piatok 5. apríla 2024. (AP Photo/Natacha Pisarenko)cnn
,

Prípady horúčky dengue sú na vzostupe v Amerike, pričom od tohto týždňa bolo hlásených viac ako 5,2 milióna prípadov, čím prekonali ročný rekord z roku 2023, podľa Panamerickej zdravotníckej organizácie (PAHO).

Hovorca PAHO Ashley Baldwin vo štvrtok pre CNN povedal, že do stredy bolo v Spojených štátoch 5 214 480 prípadov horúčky dengue. Za celý rok 2023 bolo v kraji zaznamenaných celkovo 4 572 765 prípadov.

„Sme vo výnimočnom stave kvôli horúčke dengue,“ povedal riaditeľ PAHO Jarbas Barbosa na štvrtkovom brífingu.

Krajiny na južnej pologuli boli doteraz najviac zasiahnuté, pričom väčšina prípadov bola v Brazílii. Rio de Janeiro vo februári Vyhlásený stav ohrozenia verejného zdravia Uprostred nárastu prípadov.

V Peru je 20 z 25 regiónov krajiny v stave zdravotnej pohotovosti kvôli pandémii, pričom počet prípadov vzrástol na viac ako 155 000, uviedla vláda tento týždeň. Zahynulo 146 ľudí.

Zdá sa, že situácia sa v niektorých juhoamerických hotspotoch v posledných týždňoch stabilizovala, ale PAHO varoval, že ostatné krajiny v regióne vrátane severnej pologule by sa mali pripraviť na príchod jari a vyšších teplôt.

„Väčšina prípadov na južnej pologuli sa vyskytuje v prvej polovici roka a väčšina prípadov na severnej pologuli sa vyskytuje v druhej polovici roka,“ povedal Baldwin. „Zatiaľ sme tento rok zaznamenali vrchol prípadov na juhu a teraz by sme očakávali nárast prípadov na severe.“

PAHO hovorí, že za nárast horúčky dengue môže byť zodpovedných niekoľko faktorov, vrátane rastúcich teplôt, extrémnych poveternostných udalostí, rýchleho rastu populácie a nedostatočných vodných a hygienických služieb, ktoré môžu vytvárať živnú pôdu pre komáre.

READ  Vesmírna fotografia týždňa: Vidíte robota, ktorý sa skrýva na svahu Marsu?

V roku 2024 bolo doteraz v USA 1 858 úmrtí na túto chorobu, čo je pokles z celkových 2 418 v minulom roku.

Vakcína proti horúčke dengue je dostupná a mohla by zohrávať úlohu pri znižovaní závažných prípadov a úmrtí, povedal Barbosa, ale varoval, že nie je schopná okamžite zastaviť prepuknutie choroby.

Augustin Markarian/Reuters

Komár Aedes aegypti je umiestnený do kontajnera v Buenos Aires v Argentíne 13. marca 2024.

Eraldo Perez/AP

Pracovníci verejného zdravotníctva rozprašujú pesticídy počas fumigačnej kampane v brazílskej štvrti Cilandia v piatok 16. februára 2024.

Podľa amerického Centra pre kontrolu a prevenciu chorôb (CDC) je horúčka dengue vírus prenášaný komármi, ktorý sa šíri predovšetkým prostredníctvom komára Aedes aegypti, o ktorom je tiež známe, že prenáša niekoľko ďalších vírusov, ako je žltá zimnica, chikungunya a Zika Is. Spôsobuje príznaky podobné chrípke a v extrémnych prípadoch môže viesť k smrti.

V Peru epidémia zachvátila nemocnice vrátane limskej nemocnice Sergio Bernales, ktorá už tento rok liečila viac ako 2 000 pacientov s horúčkou dengue. V roku 2023 ich ošetrí viac ako 900, tvrdí doktor Oscar Torre, vedúci interného oddelenia nemocnice, ktorý pre CNN en Español hovoril.

Pacienti v zariadení dostávajú starostlivosť na špeciálnom oddelení vytvorenom počas pandémie COVID-19. Video od CNN en Español ukázalo, že veľa ľudí odpočíva v posteliach obklopených sieťami, aby sa chránili pred komármi, ktoré môžu prenášať vírus spôsobujúci ochorenie.

Baldwin povedal, že v snahe kontrolovať epidémiu PAHO odporúča implementovať stratégiu, ktorá sa zameriava na dohľad, kontrolu vektora komárov, ktorý šíri vírus, a klinické riadenie.

„Hoci v súčasnosti neexistuje žiadna špecifická liečba horúčky dengue (v akomkoľvek klinickom štádiu), väčšina prípadov je mierna. „Včasné odhalenie a prístup k vhodnej lekárskej starostlivosti zníži pravdepodobnosť úmrtia na ťažkú ​​horúčku dengue,“ povedal Baldwin.

READ  ESA sa pripravuje na „asistovaný opätovný vstup“ kozmickej lode Aeolus

Podľa Svetovej zdravotníckej organizácie je vírus endemický vo viac ako 100 krajinách s tropickým a subtropickým podnebím, väčšinou v mestských a polomestských oblastiach. Je tiež endemický na amerických územiach Portoriko, Americké Panenské ostrovy a Americká Samoa.

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close