Hlavné správy

Pandemický plán predpokladá niekoľko fáz, Slovensko je v prvej – Domáce – správy

Pandemický plán, ktorý v utorok schválila Pandemická komisia vlády Slovenskej republiky, predpokladá niekoľko fáz. Podľa Ministerstva zdravotníctva (MZ) SR je podľa neho SR v prvej fáze.

Ministerstvo uviedlo, že pripravuje opatrenia na reprofiláciu lôžkového fondu určených subjektov ekonomickej mobilizácie. V týchto nemocniciach vyhradí priestor pre pacientov s COVID-19. Bude to 3503 infekčných postelí. Tieto budú dostupné iba u pacientov s COVID-19 v prvej fáze. Ostatné nemocnice budú pracovať v štandardnom režime.

V druhej fáze pandémie by došlo k ďalšiemu zhoršeniu epidemiologickej situácie a ďalšiemu nárastu infikovaných osôb. Zásoby infekčných kliník a oddelení by boli plné viac ako 50 percent a došlo by k prepuknutiu choroby. V tejto fáze minister zdravotníctva Marek Krajčí (OĽANO) vydá rozkaz vykonať reprofilizáciu posteľného materiálu subjektom ekonomickej mobilizácie, ktoré majú infekčné kliniky a oddelenia.

V prípade tretej fázy by Slovensko opätovne vyhlásilo stav núdze. To by ešte viac zhoršilo epidemiologickú situáciu a ďalej zvýšilo počet infikovaných ľudí. Obsadenie nemocničnej skupiny infekčných kliník a oddelení by bolo v tomto štádiu viac ako 75%. Vytvorilo by to ohniská karantény, ktoré by na návrh regionálnych orgánov verejného zdravotníctva karanténovali príslušné okresné úrady. Podľa ministerstva zdravotníctva je cieľom tohto opatrenia spomaliť prenos a zabrániť kolapsu zdravotnej starostlivosti. Reprofilácia by sa vzťahovala aj na iné nemocnice.

Štvrtá fáza je tiež definovaná v pandemickom pláne. Podľa Ministerstva zdravotníctva SR ide o postupný návrat do tzv. Interpandemického obdobia.

Pandemický plán zahŕňa aj tzv. Semafory pre zariadenia sociálnych služieb, zariadenia primárnej starostlivosti a nemocnice. Podľa týchto semaforov bude zdravotnícke zariadenie počas nasledujúceho pandémie preprofilované. „Ústav zdravotných analýz Ministerstva zdravotníctva Slovenskej republiky určil 14 ukazovateľov v troch kategóriách, na základe ktorých sa opatrenia v danom regióne presunú zo zelenej na oranžovú na čiernu. Tieto údaje sa poskytnú regionálne úrady verejného zdravotníctva, ktoré sa rozhodnú, čo robiť ďalej, “uviedol minister zdravotníctva.

READ  Slovensko nepatrí medzi najhoršie krajiny v čerpaní eurofondov - EURACTIV.com

Pandemická komisia zároveň navrhuje zvolať ako poradný orgán epidemiologickú radu. „Slovensko zaznamenáva desiatky chorôb denne, očakávali sme taký scenár, dokonca sme očakávali ešte horšie. Dá sa povedať, že importom vznikajú ďalšie prípady, v súčasnosti situácia nie je alarmujúca, tieto prípady zachytávajú regionálni hygienici. „Ak chceme zachytiť túto druhú vlnu v čase,“ uviedol hlavný hygienik Slovenskej republiky Ján Mikas.

Okrem toho sa zriadi operačné stredisko pre pandemickú komisiu. V čase pandémie má fungovať ako tzv. Operačná a technická skupina. Jeho úlohou bude výmena informácií o implementácii opatrení vyplývajúcich z pandemického plánu v kompetencii jednotlivých ministerstiev, operačných stredísk, krízových štábov okresných úradov v sídle krajov.

Páči sa vám tento článok? Podporte kvalitnú žurnalistiku.

Cieľom denníka Pravda a jeho online verzie je priniesť vám aktuálne správy, rozhovory, komentáre, správy, videá, ďalšie užitočné a praktické informácie, ako aj čítanie a obsah pre zábavu a voľný čas.

Aby sme pre vás mohli pracovať neustále a ešte lepšie, potrebujeme vašu podporu.
Ďakujeme vám za akýkoľvek finančný príspevok.

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close