Hlavné správy

Pápežova vážna cesta do Galérie pooperačných ciest | Životný štýl

RÍM (AP) – Vatikán v stredu ohlásil drastickú cestu k prvej zámorskej ceste pápeža Františka, ktorá je naplánovaná na schôdzky s hodinami a poskakujúce lety na jeho cestu do Maďarska a na Slovensko 12. – 15. septembra.

František (84) pripustil, že počas svojej poslednej marcovej cesty do Iraku pocítil váhu svojich rokov a cítil potrebu skrátiť bežne prísny cestovný poriadok.

To bolo predtým, ako si nechal odstrániť polovicu hrubého čreva. František strávil tento mesiac v rímskej nemocnici na chirurgii 10 dní a stále sa zotavuje vo Vatikáne.

Správa o cestovaní zverejnená v stredu napriek tomu naznačuje, že nejde o recesiu. V skutočnosti to zahŕňalo samostatné stretnutia so židovskými skupinami, Rómami a slovenským prezidentom parlamentu, ktoré vo všeobecnosti presahovali základnú skupinu náboženských a politických udalostí zahrnutých do pápežovej návštevy.

Cesta bola ťažšia smerom na Slovensko. František bude 12. septembra v Budapešti necelých sedem hodín, a to predovšetkým na oslavu záverečného ceremoniálu medzinárodnej charitatívnej konferencie.

Maďarsko sa mu vôbec nepáčilo, pretože sa stretol s premiérom Victorom Orbanom a predsedal mu stretnutia s maďarskými biskupmi a zástupcami kresťanských a židovských skupín.

Krátka návšteva však môže naznačovať, že František nechce poskytnúť ďalšiu symbolickú podporu pravicovému Orbanovi, s ktorým nesúhlasí v otázkach imigrácie a ďalších otázok.

Po krátkej zastávke v Budapešti prichádza František popoludní 12. septembra do hlavného mesta Slovenska Bratislavy a okamžite ide na kresťanské stretnutie, po ktorom nasleduje súkromné ​​stretnutie s členmi jeho jezuitskej rehole.

Nasledujúci deň strávi v Bratislave etickými návštevami slovenských vodcov a prednášaním pred občianskou spoločnosťou a diplomatickými výbormi, ako aj pred kňazmi, rehoľníkmi a biskupmi v krajine. Popoludní je naplánované stretnutie so židovskou komunitou na Slovensku.

READ  Martin Fehrvari bude hrať za Slovensko na MS 2024 IIHF

František priletí na druhý deň do Kosciuszka, aby oslávil byzantskú omšu a stretol sa s rómskou komunitou a jej mládežou v krajine. Jeho posledný deň zahŕňa let do Chastinu na slávnosť záverečnej omše pred návratom do Ríma.

Tento rok je naplánovaná iba jedna ďalšia cesta k Františkovi, krátka cesta do škótskeho Glasgowa, ktorá sa má v novembri zúčastniť klimatickej konferencie COP26. Vatikán návštevu nepotvrdil, ale škótski biskupi začiatkom tohto mesiaca oznámili, že František potvrdil jeho príchod.

Tento rok neboli potvrdené žiadne ďalšie cesty, ale Vatikán navrhol zvážiť ďalšie.

Františkova návšteva Iraku je prvou po viac ako roku stagnácie v dôsledku infekcie korónovým vírusom.

Infekcie sú v súčasnosti opäť na vzostupe v Taliansku a ďalších častiach Európy, avšak Vatikán neprijal nijaké opatrenia na prípadné zrušenie septembrovej plavby, hoci novinári letiaci v pápežovom lietadle sú povinní preukázať očkovanie a nosiť masku .

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close