Svet

Parlament ECOWAS sa snaží udržať Mali, Burkinu Faso, Niger

Parlament Hospodárskeho spoločenstva západoafrických štátov navrhol vytvorenie ad hoc sprostredkovateľského výboru s cieľom zabrániť vystúpeniu Mali, Burkiny Faso a Nigerskej republiky z bloku.

Úradujúci predseda parlamentu ECOWAS, senátor Barao Jibrin, to oznámil v utorok na otvorení druhého mimoriadneho zasadnutia v roku 2024 v štáte Kano.

Jibrin, ktorý je zároveň podpredsedom nigérijského Senátu, zdôraznil potrebu jednotného a silného ECOWAS a zdôraznil, že navrhovaná skupina osloví všetky zainteresované strany prostredníctvom dialógu.

Zdôraznil: „Navrhujem mandát na spoluprácu so všetkými zainteresovanými stranami na zvrátení rozhodnutí našich bratov Mali, Burkiny Faso a Nigeru vymenovaním ad hoc mediačného panelu po konzultácii s mojimi kolegami v predsedníctve. A vráťte sa domov a pracujte na podpore dialógu s cieľom vyriešiť konflikty v regióne.

„Niet pochýb o tom, že sme silní a neexistuje žiadna alternatíva k našim spoločným ašpiráciám na zjednotené, mierové a bezpečné ECOWAS.“

V delegácii Toga v parlamente sa očakáva, že zástupcovia Toga, ktorým bol pridelený post predsedu šiesteho zhromaždenia, zložia prísahu ako členovia parlamentu pred koncom zasadnutia, uviedol Jibrin.

„S radosťou oznamujem, že sme od togských úradov dostali veľmi pozitívnu odpoveď, že naši bratia z Toga zložia prísahu čo najskôr,“ dodal.

Nigérijský minister zahraničných vecí Yusuf Dugar zopakoval podporu Nigérie regionálnemu bloku a vyzval parlament, aby posilnil demokratické inštitúcie a zapojil členské štáty, ktoré čelia protiústavným zmenám vo vláde.

Duggar, ktorého zastupoval stály predstaviteľ Nigérie pri ECOWAS, Musa Nuhu, zdôraznil dôležitosť podpory spolupráce regionálnych poslancov a riešenia problémov regiónu.

Guvernér štátu Kano Abba Yusuf vo svojom prejave vyzval na riešenie problémov týkajúcich sa občianstva, regionálnej bezpečnosti a šírenia nelegálnych drog a zbraní.

Piati poslanci zložili na úvod schôdze parlamentu úradujúci predseda parlamentu prísahu ako krajskí poslanci.

READ  7 krajín žiada o vstup do BRICS pred summitom v roku 2024

15-členný blok ECOWAS, ktorý je všeobecne považovaný za najvyššiu politickú a regionálnu mocnosť západnej Afriky, vytvorený v roku 1975 na podporu hospodárskej integrácie medzi členskými štátmi, sa v posledných rokoch snaží zvrátiť vlnu vojenských prevzatí v regióne vrátane Mali v roku 2020. a 2021; Burkina Faso v roku 2022 a Niger minulý rok.

Žiaľ, po zvrhnutí demokraticky zvolenej vlády v Nigeri tri krajiny, ktoré predstavili protisilu, Alianciu sahelských štátov proti regionálnej federácii, oznámili svoje vystúpenie z ECOWAS 28. januára 2024.

Tieto tri krajiny, ktoré sú v súčasnosti pod vojenskou vládou, v spoločnom vyhlásení uviedli, že ukončili členstvo v ECOWAS, pretože uviedli, že regionálny orgán sa „vzdialil od svojich zakladateľov a ideálov panafrikanizmu“.

Sankcie však boli vo februári 2024 zrušené po zásahu bývalého náčelníka štábu nigérijskej armády (v dôchodku) generála Yakubu Gowana.

Predseda komisie ECOWAS Omar Touré uviedol, že rozhodnutia boli prijaté v záujme jednoty a bezpečnosti v africkom subregióne.

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close