Peter Sagan a jeho vyhlásenie po skončení Tour de France 2020

Slovenka neuspela ani v poslednej etape.

20. sep 2020 o 20:43 SITA

BRATISLAVA. Slovenský cyklista Peter Sagan (Bora-Hansgrohe) nevidel etapové víťazstvo Tour de France 2020. V poslednej 21. etape s tradičným cieľom na parížskych Champs Elysees skončil tretí a na 107. ročníku najslávnejších etapových pretekov obsadil druhé miesto.

Predtým bol v 10. etape tretí. Záverečná etapa v hromadnom šprinte sa stala korisťou Íra Sama Bennetta (Deceuninck – Quick Step), ktorý tak potvrdil svoje suverénne víťazstvo v bodovacej súťaži.

Druhého Sagana zdolal v konečnom účtovaní o 96 bodov. Dán Mads Pedersen (Trek – Segafredo) jazdiaci v dúhovom drese majstra sveta skončil v poslednej etape na druhom mieste.

„Nemôžem ani len vyjadriť svoju veľkú radosť zo zisku zeleného dresu a etapového víťazstva na Elyzejských poliach. Zisk tejto majstrovskej etapy šprintérov v zelenom drese je splneným snom. Je to úžasný pocit. Všetko utrpenie v hory sú zabudnuté. Teraz si užívam každú chvíľu a ospravedlňujem sa za to, že som príliš emotívny, “uviedol Sam Bennett v prvej televíznej reakcii po 21. etape TdF.

Sagan: Čo musím povedať, je rýchlejšie

Súvisiaci článok Sagan končí Tour bez zeleného dresu a bez víťazstva. Dochádzanie v Paríži kontroloval Bennett Čítať

„Urobili sme dobre, Daniel Oss ma stiahol späť k zadnému kolesu Sama Bennetta, ale čo musím povedať, je rýchlejšie ako ja,“ uviedol Sagan po príchode do cieľa pre RTVS.

Prvýkrát od debutu v roku 2012 Peter Sagan nevyhral bodovaciu súťaž na Tour de France, ktorú aj absolvoval. Rekordný sedemnásobný držiteľ zeleného dresu ho získal nielen v roku 2017, keď musel po incidente s Markom Cavendishom predčasne opustiť preteky.

READ  Orban tiež odsudzuje Rusko za český útok

Tento rok ho jednoznačne prekonal Deceuninckov pretekár Quick Stepu Sam Bennett, ktorý mal v parížskej bránke o 96 bodov viac ako Sagan. Slovenský cyklista si však zaistil druhé miesto pred Talianom Matteom Trentinom (CCC).

Podstatnou časťou Saganovej prehry s Bennettom bol záver 11. etapy, kde bol slovenský cyklista dodatočne zbavený druhého miesta a odrátali sa mu všetky body vrátane šprintérskej prémie.

Trest v 11. etape údajne ovplyvnil veľa

Porotcovia potom vyhodnotili Saganov manéver proti Belgičanovi Wout van Aertovi ako nebezpečnú jazdu a umiestnili ho na koniec balíka cyklistov, ktorí hromadne šprintovali do cieľa.

„Myslím si, že penaltu v 11. etape do veľkej miery ovplyvnil boj o zelený dres. Je lepšie ho obhájiť, ako útočiť, keby som mal náskok 30 bodov, bolo by to úplne inak. Spravili všetko a preto nemám čo ľutovať, “povedal Sagan pre RTVS.

V nedeľu popoludní čakala na pelotón TdF 2020 posledná 21. etapa trasy Mantes La Jolie – Paríž (122 km). Malo to tradične oslavný charakter a záver patril v duchu tradície aj šprintérom.

Sagan sa rozhodol, že nebude zbytočne míňať energiu na šprintérskej prémii a všetko stavil na etapové víťazstvo, ktoré v Paríži nikdy nedosiahol. Nakoniec to skúsil exportovať do Bennetta, ale jeho strelec z bodovanej súťaže mal príliš dobré nohy. Slovenského cyklistu nakoniec tesne porazil Dán Dán Pedersen.