Veda

Podivné štruktúry objavené v Tichom oceáne by mohli zmeniť naše chápanie Zeme

Vedci sa domnievajú, že našli okno do začiatku času na Zemi a je skryté pod Tichým oceánom.

Tím vedený geofyzikom Simonom Lambom z University of Wellington a vedcom z GNS Science Cornellom de Ronde povedal, že kľúč k našej minulosti leží na dne oceánu v odľahlom kúte Južnej Afriky a pri pobreží Nového Zélandu.

Čo majú teda tieto dve lokality na opačných stranách sveta spoločné?

Spoločne vrhajú svetlo na raný stav sveta a poskytujú nečakané informácie o pôvode planéty, ktorú poznáme dnes – a možno aj života samotného.

píšem pre KonverzáciaVedci uviedli, že ich práca začala po tom, čo De Ronde vytvoril novú podrobnú geologickú mapu oblasti nazývanej Barberton Greenstone Belt, ktorá sa nachádza v regióne Highveld v Južnej Afrike.

„Napriek mnohým snahám sa ukázalo, že geologické štruktúry v tomto regióne sú ťažko pochopiteľné,“ píše dvojica.

Jeho tvrdenie, že skalné dno pásu je v rozpore s naším široko akceptovaným chápaním platňovej tektoniky v tom čase.

Tvrdí však, že jeho nový výskum ponúkol „kľúč k prelomeniu tohto kódu“.

Časť Barberton Greenstone Belt v Južnej Afrike(Medzinárodná komisia pre geodedičstvo)

De Rondeho mapa odhalila kúsok starovekého hlbokomorského dna v Barberton Greenstone Belt, ktorý vznikol asi pred 3,3 miliardami rokov, keď mal svet len ​​1,2 miliardy rokov.

„Na tomto dne oceánu však bolo niečo veľmi zvláštne,“ píšu Lamb a de Ronde.

„A pochopiť to vyžaduje naše štúdium hornín uložených na Novom Zélande, na druhom konci dlhej histórie Zeme.“

Obaja experti tvrdia, že spoločné chápanie ranej Zeme ako ohnivej gule roztavenej magmy, ktorej povrch bol príliš slabý na to, aby vytvoril pevné dosky – a teda, aby odolal zemetraseniam – je nesprávne.

READ  Je svalová slabosť novým fajčením? Zádržná sila viazaná na zrýchlený biologický vek

Skôr sa domnievajú, že mladou planétou neustále otriasali veľké zemetrasenia, ktoré sa spustili zakaždým, keď sa jedna tektonická platňa zosunula pod druhú v subdukčnej zóne.

Pri pohľade na De Rondeovu mapu Barberton Greenstone Belt si uvedomil, že jeho „neorganizované“ horninové vrstvy pripomínajú nedávne podmorské zosuvy pôdy na Novom Zélande.

Tieto zosuvy pôdy boli spôsobené veľkými zemetraseniami pozdĺž megaťahu pozdĺž najväčšieho zlomu v krajine, subdukčnej zóny Hikurangi, kde je podložie zložené zo zmesi sedimentárnych hornín.

Projekt subdukčnej zóny Hikurangiwww.youtube.com

Tieto skaly boli pôvodne položené asi pred 20 miliónmi rokov na dne oceánu pri pobreží Nového Zélandu, na okrajoch hlbokej oceánskej priekopy, ktorá bola miestom častých veľkých zemetrasení.

Odborníci tvrdia, že zvážením vzniku tejto novozélandskej skaly vyriešili záhadu za formáciami Barberton Greenstone Belt.

Rovnako ako ich mladší nástupcovia, aj tieto útvary boli „pozostatkom masívneho zosuvu pôdy, pozostávajúceho zo sedimentov uložených na súši alebo vo veľmi plytkých vodách, zmiešaných so sedimentmi uloženými na hlbokom morskom dne,“ uzatvárajú.

Jednoducho povedané, ak boli horninové vrstvy na Novom Zélande tvorené zemetraseniami, potom sa vytvorili aj vrstvy v Barberton Greenstone Belt – čo ničí teóriu, že raná Zem nebola vybavená na to, aby odolala takýmto otrasom.

Okrem toho Lamb a de Ronde naznačujú, že ich práca „možno odhalila aj iné záhady“, pretože zdôrazňujú: „Subdukčné zóny sú tiež spojené s výbušnými sopečnými erupciami.“

Uvádzajú príklad tongskej sopky Hanga Tonga-Hanga Ha'apai, ktorá v januári 2022 vybuchla s energiou „60 megatonovej jadrovej bomby“ a vyslala do vesmíru obrovský oblak popola, cez ktorý sa v priebehu nasledujúcich 11 hodín V r došlo k viac ako 200 000 bleskom.

READ  Holiday Heart Syndrome Cleveland Clinic

„V tom istom vulkanickom poli chrlia podvodné sopky mimoriadne vzácny druh lávy nazývaný bonnit. Je to najbližší moderný príklad lávy, ktorý bol bežný na ranej Zemi,“ dodáva.

Oblaky popola z masívnej sopečnej erupcie v roku 2022 sú plné svetla(Geologické služby Tonga cez NOAA)

Lamb a de Ronde tvrdia, že veľké množstvo sopečného popola nájdeného v Barberton Greenstone Belt „môže byť starým záznamom podobného sopečného násilia“.

A čo je ešte zaujímavejšie, naznačujú, že súvisiace blesky mohli potenciálne vytvoriť „téglik pre život, kde sa vytvorili základné organické molekuly“.

Inými slovami, subdukčné zóny nie sú len zdrojom tektonického chaosu, môžu byť aj iskrou, ktorá zapálila plameň života.

Prihlásiť Se Pre náš bezplatný týždenný bulletin Indy100

Vyjadrite svoj názor v našej spravodajskej demokracii. Kliknutím na ikonu súhlasu v hornej časti stránky pomôžete zvýšiť tento článok v rebríčku indy100

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close