Zábava

Pokus o atentát na slovenského premiéra: Najnovšie správy, šport a pracovné miesta

Slovenský premiér Robert Figo bol zastrelený pri pokuse o atentát.

Banská Bystrica, Slovensko (AP) – Slovenský populistický premiér Robert Fico bol niekoľkokrát zastrelený a vážne zranený pri pozdrave priaznivcov na stredajšom podujatí, čo tento krok šokoval malú krajinu a ozýval sa v celej Európe týždne pred voľbami.

Incident sa odohral pred kultúrnym domom v meste Handlová, 135 kilometrov severovýchodne od hlavného mesta, kde bol Fico na stretnutí. 59-ročného vodcu zasiahli do žalúdka a v kritickom stave ho previezli do nemocnice.

Podľa ministra vnútra Matúša Sudaja Estoka predbežné vyšetrovania našli za pokusom o atentát jasný politický motív. Podozrivý je momentálne vo väzbe.

Fico sa minulý rok vrátil k moci na proruskej, protiamerickej platforme, čo vyvolalo u kolegov v EÚ obavy o smerovanie Slovenska. Rozhodnutie jeho vlády zastaviť dodávky zbraní Ukrajine a jej protizápadný postoj vyvolali v krajine rozsiahle protesty.

K útoku došlo v čase zvýšeného politického napätia na Slovensku, keď sa čoskoro budú konať voľby do Európskeho parlamentu. Rastú obavy, že v 27-člennom bloku by sa mohli presadiť populistické a nacionalistické hnutia.

Politické osobnosti z celého sveta útok na Figa odsúdili. Americký prezident Joe Biden, generálny tajomník NATO Jens Stoltenberg a predsedníčka Európskej komisie Ursula van der Leyenová vyjadrili z incidentu šok a zdesenie.

Keď sa národ potýka s následkami atentátu, objavili sa výzvy na jednotu a mier. Zvolený prezident Peter Pellegrini označil streľbu za bezprecedentnú hrozbu pre slovenskú demokraciu a vyzval politikov, aby nezhody riešili dialógom a nie násilím.

Slovenský parlament bol až do odvolania prerušený a hlavná opozícia v súvislosti s incidentom zrušila plánované protesty. Krajina je v úzadí, pretože svet čaká na aktuálne informácie o Ficovom stave a vyšetrovaniach útoku.

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close