Zábava

Poľsko pre obavy z migrácie rozširuje hraničné kontroly na Slovensko

VARŠAVA (Reuters) – Poľsko predĺžilo dočasné obmedzenia na svojej hranici so Slovenskom do 22. novembra ako zjavnú reakciu na pokračujúce pokusy migrantov dostať sa zo slovenského územia.

Počet migrantov prichádzajúcich na Slovensko, najmä z Blízkeho východu a Afganistanu, vzrástol tento rok 11-násobne na takmer 40-tisíc, vyplýva z údajov slovenskej vlády zverejnených v októbri.

„Kontroly na hraniciach… boli predĺžené z 3. novembra 2023 do 22. novembra 2023,“ uvádza sa v nariadení, ktoré vydalo poľské ministerstvo vnútra a správy.

Dočasné obmedzenia na hraniciach so Slovenskom boli zavedené 4. októbra, pričom Varšava ako dôvod uviedla „vážnu hrozbu nelegálneho prisťahovalectva na poľsko-slovenskej strane štátnej hranice“. Akcia bola neskôr predĺžená do 2. novembra.

Hranicu možno podľa najnovších noriem prekročiť cez osem cestných a tri železničné priechody a jedenásť priechodov pre chodcov.

Poľsko, Slovensko, Česká republika, Maďarsko, Rakúsko a Nemecko sú súčasťou schengenského otvoreného hraničného pásma EÚ.

V septembri sa Nemecko pripojilo k svojim rovesníkom pri zavádzaní kontrol na hraniciach, keďže krajiny zápasia s rastúcou migráciou a EÚ navrhuje novú dohodu o migrácii, ktorou sa prepracujú pravidlá na riešenie nelegálnych príchodov.

(Správa Pavla Florkiewicza; strih William McLean)

READ  Kevin z komédie Alone at Home má 40 rokov! Drogy a vzťah s Mila Kunis s ním zamával - z obrazovky a spoza nej - koktail

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close