Technológie

Poľsko sa snaží jadrovou energiou zaručiť svoju energetickú nezávislosť

Po desaťročiach neúspešných pokusov vybudovať jadrovú energiu v Poľsku spustila Varšava so zahraničnými partnermi dva samostatné projekty výstavby jadrových elektrární.

Premiér Mateusz Morawiecki v októbri oznámil, že americký Westinghouse postaví jadrovú elektráreň v Poľsku, zatiaľ čo juhokórejská KHNP podpísala zmluvu o zámere so svojou vládou na samostatné jadrové zariadenie.

Varšava sa náhle prehnala jadrovou energiou ako súčasť svojho úsilia zaručiť energetickú nezávislosť od Ruska. Poľsko zápasí s nákladmi na energie, ktoré vytlačili infláciu na 25-ročné maximum od februárového útoku Kremľa na Ukrajinu.

Iné krajiny tiež prijímajú jadrovú energiu v reakcii na ruskú agresiu, čím pridávajú k podpore jadrovej energie ako zdroja s nulovými emisiami dimenziu národnej bezpečnosti. Spojené kráľovstvo plánuje začať práce na ôsmich reaktoroch do roku 2030, zatiaľ čo Nemecko a Belgicko predĺžili životnosť niektorých reaktorov nad rámec ich pôvodných dátumov odstavenia po zmene politiky.

Ľudia opúšťajú miestny supermarket, keď z elektrárne Belchatow v Rogowiec v Poľsku stúpa para a dym © Omar Marques/Getty Images

„Vidíme veľkú zmenu v poľskom a európskom postoji k jadrovej energii,“ povedal Adam Zuszczak, energetický expert z Poľského ekonomického inštitútu. „Každý si teraz plne uvedomuje, že musíme nahradiť fosílne palivá, najmä tie, ktoré sme dovážali z Ruska.“

Poľské ambície v oblasti jadrovej energie boli zmarené od začiatku 70. rokov, keď si vtedajšia komunistická vláda vybrala miesto pre svoju prvú jadrovú elektráreň. Výstavba elektrárne Żarnowiec navrhnutá Sovietskym zväzom sa začala v roku 1982, ale pre nedostatok financií a protesty po černobyľskej katastrofe v susednej Ukrajine v roku 1986 sa od nej upustilo. Po páde Sovietskeho zväzu dali rôzni poľskí lídri nesplnené sľuby o obnovení programu výstavby jadrovej energie.

Naproti tomu iné bývalé komunistické krajiny postavili jadrové reaktory a teraz pridávajú ďalšie. Slovensko, ktorého prvý reaktor bol uvedený do prevádzky pred 50 rokmi, sa blíži k dokončeniu tretieho bloku vo svojej elektrárni Mohoves. Maďarská vláda v auguste udelila ruskému Rosatomu povolenie postaviť ďalšie dva reaktory v elektrárni Pax.

„Keďže som pracoval v jadrovej energetike 60 rokov, viem, že toto rozhodnutie malo byť urobené už dávno,“ povedal Andrzej Strubczewski, starší profesor poľského Národného centra pre jadrový výskum. „Všade okolo nás máme jadrové elektrárne.“

Podľa prieskumov najväčšie poľské politické strany podporujú jadrovú energiu, pričom väčšina voličov sa teraz viac obáva špirálovitých účtov za energiu ako jadrovej bezpečnosti.

V závislosti od toho, koľko reaktorov sa postaví, by mala jadrová energia za 20 rokov zabezpečovať 25-40 percent výroby elektriny v Poľsku, uvádza Poľský ekonomický inštitút.

Pred parlamentnými voľbami na jeseň budúceho roka však ekológovia kritizujú tlak na jadrovú energiu ako „PR trik“. „Poľský jadrový program má dlhú históriu nedodržiavania termínov,“ povedal Paweł Czybulski, programový riaditeľ Greenpeace Poľsko, s odôvodnením, že cieľom vládneho plánu bolo ukázať, „že sú schopní zvládnuť energetickú krízu.“

Naliehal na Morawieckiho administratívu, aby sa namiesto toho zamerala na veternú energiu a prestala „zadržiavať zelené technológie, ktoré by mohli rýchlo dekarbonizovať našu ekonomiku“. Uhlie tvorí 70 percent výroby elektriny v Poľsku.

Poľské programy jadrovej energie čelia značným výzvam, najmä pokiaľ ide o financovanie. Varšava sa snaží presvedčiť Westinghouse, aby prevzal významný podiel v novom závode. Kórejci vstupujú do komplexného partnerstva s poľským miliardárom Zygmuntom Solorzom-Zakom, medzi ktorého aktíva patrí vysielateľ Polsad a poľská štátna energetická skupina PGE.

Stavením na dvoch samostatných zahraničných partnerov sa ich konkurencii vystavilo aj Poľsko. Westinghouse podal v októbri v Spojených štátoch žalobu, v ktorej tvrdil, že Kórejci použili patentovanú americkú technológiu, ktorú možno exportovať len so súhlasom Westinghouse.

Medzi porazenými v Poľsku bola francúzska EDF. Niektorí odborníci sa domnievajú, že Westinghouse ťažil zo silného vzťahu Washingtonu s poľskou vládou, ktorá namiesto toho bojovala s Francúzskom a ďalšími partnermi EÚ o tom, či by Poľsko malo reformovať svoje súdnictvo výmenou za financovanie obnovy pandémie.

Jaroslaw Kaczynski, predseda poľskej vládnucej strany Právo a spravodlivosť, nedávno povedal, že s Francúzskom môže hovoriť o jadrovej energii iba vtedy, ak Francúzsko bude súhlasiť s tým, že kritizovať poľský právny štát je „hanebná lož“.

Letecký pohľad na pobrežie Baltského mora neďaleko mesta Soczewo na severe Poľska, v ktorom by mala byť jadrová elektráreň Westinghouse.

Letecký pohľad na pobrežie Baltského mora neďaleko mesta Choczewo v severnom Poľsku, jadrová elektráreň Westinghouse © Michael Fludra/NurPhoto/Getty Images

Zatiaľ čo jadrové projekty sa často oneskorujú a náklady prekračujú, Poľsko „predstavilo veľmi ambiciózne plány, najmä pre krajinu bez skúseností alebo vyškoleného personálu v budovaní moderných jadrových elektrární,“ povedal Marcin Jaszkolski, jadrový analytik z univerzity v Gdansku. Technológia.

Bez ohľadu na výzvu, jadrová energia je teraz pre krajinu „povinnou výbavou“, povedala Beata Taszczynska-Muszyska, prezidentka BGK Polish Development Bank. „Je to o schopnosti Poľska rásť a poskytovať podniky, ktoré investujú do udržateľného, ​​čistého a lacného zdroja energie.“

Vláda propaguje jadrovú energiu ako jasný záväzok zastaviť globálne otepľovanie, čo je problém, ktorý sa predtým zaradil na koniec zoznamu priorít krajiny. Pod tlakom Európskej únie na splnenie cieľa uhlíkovej neutrality do roku 2050 poľská vláda minulý rok rokovala so svojím ťažobným priemyslom o zatvorení všetkých uhoľných baní do roku 2049.

Ale v meste Choczewo v severnom Poľsku, kde Westinghouse dúfa, že bude hostiteľom závodu, sú zmiešané pocity.

Sylvia Karska-Chmarics, miestna šéfkuchárka, uviedla, že uvítala vytvorenie závodu a výber americkej technológie, ktorá bola „vyspelejšia“, než Poľsko predtým očakávalo.

Jolanda Swierzkowska, majiteľka cestovnej kancelárie, ktorá organizovala protesty proti jadrovému projektu, však nie je presvedčená. „Ak sa tu závod postaví, turisti neprídu,“ povedal.

Wiesław Gębka, starosta Choczewa, by sa mal zamerať na ekonomické výhody, aj keď chápe obavy obyvateľov z turizmu a poškodenia životného prostredia.

Jedna istota o nástupe jadrovej energie je, že „sa chystá udrieť revolúcia“.

READ  Pred výberom Bethesdy Peace bol hlasovým hercom hlavného hrdinu Hviezdneho poľa

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close