Technológie

Poľsko začne s dodávkami MiGov-29 na Ukrajinu o niekoľko dní

VARŠAVA, Poľsko – Poľsko dodá prvé štyri bojové lietadlá Mikojan MiG-29 Ukrajine v najbližších dňoch na podporu prebiehajúcej vojny v krajine proti ruskej invázii, oznámil poľský prezident Andrzej Duda.

Duda oznámil pripravovanú dodávku po dnešnom oficiálnom stretnutí s českým prezidentom Petrom Pavlom vo Varšave.

„Najskôr v najbližších dňoch dodáme na Ukrajinu štyri plne funkčné lietadlá. Zostávajúce lietadlá sú momentálne v servise a pripravené a určite budú dodávané postupne,“ uviedol Duda, ktorého citovala miestna televízia TVN 24.

Poľské letectvo má podľa prezidenta vo svojej flotile 11 až 19 MiGov-29.

Poľská armáda nahradí stíhačky sovietskej výroby FA-50, ktoré vlani v septembri objednalo tamojšie ministerstvo národnej obrany z Južnej Kórey, uviedol Duda. Varšava podpísala dve zmluvy na nákup 48 ľahkých útočných lietadiel, pričom prvých 12 prúdových lietadiel má byť dodaných v roku 2023 a ďalších 36 v rokoch 2025 až 2028.

Vyhlásenie poľského prezidenta prichádza krátko po tom, ako slovenský minister obrany Jaroslav Nag vyzval rozhodovacích orgánov svojej krajiny, aby schválili presun tamojších bojových lietadiel MiG-29 na Ukrajinu.

Podľa štatistík Ministerstva obrany SR si Slovensko po rozpade Československa ponechalo 24 jednomiestnych a dvojmiestnych MiGov-29. Z toho zostávajúcich 11 operačných lietadiel bolo vyradených z prevádzky v auguste 2022.

Minister zahraničných vecí a európskych záležitostí SR Rastislav Gokar vlani v decembri oznámil, že vláda v koordinácii so Spojenými štátmi pripravuje presun nezverejneného počtu MiG-29 na Ukrajinu. Slovensko medzitým čaká na dodávku 14 stíhačiek F-16 Block 70/72 na ochranu vzdušného priestoru krajiny, pričom dodávky by sa mali začať budúci rok.

Jaroslaw Adamowski je poľský korešpondent pre Defense News.

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close