Hlavné správy

Pompeo naznačil, že USA neuznajú venezuelské voľby ako legitímne

Americký minister zahraničných vecí vyhlásil, že výsledky ohlásené režimom Nicolasa Maduru nebudú odrážať vôľu obyvateľov Venezuely.

Americký minister zahraničia Mike Pompeo v nedeľu odsúdil venezuelské parlamentné voľby ako „podvod a falšovanie“ z dielne prezidenta Nicolasa Maduru.

Podľa agentúry AFP Pompeo napísal, že vo Venezuele, kde sa v nedeľu konajú parlamentné voľby, „už došlo k volebným podvodom“.

Vyhlásil, že výsledky „oznámené nelegitímnym režimom“ Nicolasa Madura „neodzrkadľujú vôľu obyvateľov Venezuely“.

Naznačil tiež, že USA preto neuznajú výsledok takýchto volieb, pretože „to, čo sa dnes deje, sú podvody a falšovanie“.

AFP uviedla, že víťazstvo volieb by umožnilo Madurovi oslabiť vplyv jeho – USA podporovaného rivala Juana Guaida, ktorý vyzval svojich voličov na bojkot volieb.

Odporcovia súčasnej vlády na čele s Guaidom, ktorý kontroluje parlament – Národné zhromaždenie, opakovane obviňovali vedenie krajiny z nezrovnalostí pri príprave volieb.

Aj z tohto dôvodu sa 27 opozičných strán rozhodlo bojkotovať parlamentné voľby. Napriek oznámenému bojkotu sa však niekoľko kandidátov z týchto politických strán rozhodlo bojovať o hlasy voličov individuálne.

Podľa agentúry AFP bola v nedeľu počiatočná účasť nízka: veľa volebných miestností v Caracase bolo voľných alebo len s niekoľkými voličmi.

Keby Madurova vládnuca Socialistická strana Venezuely zvíťazila vo voľbách, získala by kontrolu nad 227-členným Národným zhromaždením – jedinou inštitúciou vo Venezuele, ktorá nie je v rukách Maduru.

Hlboká kríza

Voľby, v ktorých sa uchádza o priazeň voličov asi 14 000 kandidátov z viac ako 100 politických strán, sa uskutočňujú v čase, keď je Venezuela v hlbokej kríze: ekonomika je dusená rastúcou infláciou, ľudia zápasia s prerušením dodávok vody a plynu a často sa tak deje nemať ani elektrinu. Venezuelčania tiež zápasia s nedostatkom potravín, liekov a iného tovaru.

READ  Slováci nebudú očkovať, dokonca ani inteligenciu pápeža Visekrata

Venezuela bola tiež vážne zasiahnutá pandémiou infekčného ochorenia COVID-19 spôsobeného koronavírusom SARS-CoV-2. Agentúra AFP dodala, že voliči vo Venezuele sú povinní mať v nedeľu zakryté nosy a ústa závojom a udržiavať bezpečnú vzdialenosť vo volebných miestnostiach.

Guaidó spolu so svojimi kolegami naplánoval týždenné referendum od pondelka 7. decembra, v ktorom sa budú usilovať o podporu verejnosti pre rozšírenie mandátu Národného zhromaždenia.

Podľa Guaida nejde Madura o získanie legitimity, ale o „zničenie demokratickej alternatívy vo Venezuele“.

Maduro, bývalý vodič autobusu, ktorý sa stal prezidentom v roku 2013 po smrti svojho mentora Huga Cháveza, bol znovu zvolený za prezidenta v roku 2018. Opozičný parlament a medzinárodné spoločenstvo označili voľby za nelegitímne, pretože sa všeobecne považovali za zmanipulované, a Guaido (37) sa začiatkom roka 2019 vyhlásil za úradujúceho prezidenta.

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close