Hlavné správy

Poprední slovenskí zákonodarcovia podporili nový zákon o zrušení protikorupčného prokurátora

BRATISLAVA – Poslanci novej koaličnej vlády populistického premiéra Roberta Fica vo štvrtok odhlasovali revíziu trestného zákona a zrušenie funkcie špeciálneho prokurátora, ktorý sa zaoberá závažnou kriminalitou a korupciou.

Zákon čelil ostrej kritike doma aj v zahraničí.

Tisíce slovakov znova a znova Vyšli do ulíc Protesty, ktoré sa začali pred dvoma mesiacmi, sa z hlavného mesta Bratislavy rozšírili do viac ako 30 miest a obcí a zahraničia.

V 150-člennom parlamente, známom ako Národná rada, za plán hlasovalo 78 zákonodarcov. Zrušenie Úradu špeciálnej prokuratúryZaoberá sa závažnou trestnou činnosťou, ako je remeselná činnosť, organizovaný zločin a extrémizmus.

Tie prípady budú riešiť prokurátori na krajských úradoch, ktoré takéto trestné činy neriešili 20 rokov.

Medzi pripravované zmeny patrí zníženie trestov za korupciu a niektoré ďalšie trestné činy, možnosť podmienečných trestov a výrazné skrátenie premlčacej doby.

Prezidentka Zuzana Čaputová varovala, že zmeny podkopú právny štát a spôsobia spoločnosti „nevyčísliteľné“ škody.

Kaputová povedala, že je pripravená vetovať novelu a podať ústavnú výzvu, ak vládna trojkoalícia prehlasuje jej veto. Výzvu chystá aj opozícia.

Schopnosť Slovenska bojovať proti korupcii v prípade prijatia zmien spochybnil aj Európsky parlament. Európska prokuratúra uviedla, že plány Slovenska ohrozujú finančné záujmy EÚ a ochranu jej protikorupčného rámca.

Vládna koalícia presadila zmeny zrýchleným parlamentným konaním, čo znamená, že návrh zákona nepreskúmali odborníci a iní, ktorí sa bežne podieľali na procese. Konfederácia tiež obmedzila čas na parlamentnú diskusiu.

Viacerí ľudia spojení s premiérovou stranou čelia kauzám v korupčných kauzách.

Fico sa vlani na štvrté funkčné obdobie vrátil k moci po víťazstve jeho ľavicovej strany Smar (Smer). Parlamentné voľby 30. septembra na a Proruská a protiamerická platforma.

Po ukončení vojenskej pomoci krajine Ukrajine sa Fico spojil s ďalšou ľavicovou skupinou Hlas alebo Hlas a hlavnou proruskou silou Slovenska, ultranacionalistickou Slovenskou národnou stranou. Mala by vzniknúť väčšinová vláda.

READ  Víkend: Sú Vianoce a my všetci...

Jeho kritici sa obávajú, že Slovensko môže opustiť svoj prozápadný trend a nasledovať príklad Maďarska. premiér Viktor Orbán.

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close