Veda

Pozrite sa na tieto úžasné nové snímky Jupiterovho sopečného mesiaca Io: NPR

Jupiterov mesiac Io je viditeľný na tomto obrázku, ktorý urobila kozmická loď Juno počas svojho preletu 30. decembra.

NASA


skryť titulok

prepnúť titulok


NASA

existujú Nové obrázky vo vysokej kvalite Jupiterov mesiac Io predstavuje najbližší prelet kozmickej lode okolo nebeského telesa za posledné desaťročia.

NASA v sobotu zverejnila fotografie nasnímané kozmickou loďou Juno, ktorá mala preletieť približne 930 míľ od povrchu Io, uviedla agentúra.

Fotografie zaprášenej červenej gule obklopenej obrovskými hnedými sopkami vyvolali na internete úctu medzi astronómami a inými pozorovateľmi hviezd, z ktorých niektorí tieto obrázky nazvali „veľkolepými“ a „krásnymi“.

Fotografie boli nasnímané JunoCam Imager, verejným zapájacím nástrojom schopným snímať farebné snímky vo viditeľnom svetle, o ktorom NASA hovorí, že bol počas svojej misie oslabený účinkami žiarenia.

Od roku 2016 Juno Skúmanie Jupitera a jeho okolia, vrátane Io, vulkanicky najaktívnejšieho sveta v slnečnej sústave.

Vyšetrovatelia NASA dúfajú, že informácie z preletu, ako aj predchádzajúce pozorovania, využijú na to, aby sa dozvedeli viac o sopkách búrlivého mesiaca.

„Pozeráme sa na to, ako často erupcie, ako sú jasné a horúce, ako sa mení tvar lávových prúdov a ako je aktivita Io poháňaná tokom nabitých častíc v magnetosfére Jupitera,“ povedal hlavný výskumník Juno Scott Bolton. Je pripojený.“ vyhlásenie.

Agentúra naplánovala ďalší blízky prelet okolo Io na 3. februára, kedy sa očakáva, že Juno opäť preletí v približne rovnakej vzdialenosti od povrchu Mesiaca ako v sobotu.

Misia Juno sa má skončiť koncom roka 2025.

READ  Astronómovia objavili jednu z najväčších štruktúr, aké boli kedy pozorované v Mliečnej dráhe

NASA uviedla, že víkendový prelet Juno cez Io bol najbližším preletom odvtedy podobný let kozmickou loďou agentúry Galileo v roku 2001, ktorá sa dostala do vzdialenosti asi 112 míľ od vulkanického mesiaca.

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close