Veda

Prečo by pandémia mohla spôsobiť, že tohtoročná chrípka bude menej silná

Akonáhle sa dvere začnú znovu otvárať a ľudia prestanú dodržiavať preventívne opatrenia Kovid-19 bez ohľadu na rok, je možné, že môžu existovať nové kmene chrípky, ktoré vedci nepredpokladali, uviedol detská nemocnica Todd špecialista na infekcie a pediatr Cody Meisner ktorý slúži aj v poradnom paneli FDA pre vakcíny. Bez dostatočne silnej vakcíny by mohli krajiny unavené epidémiou zažiť ťažké chrípkové obdobie, aké vyplýva z boja proti koronovírusom.

„Môžeme mať kombináciu nízkych opatrení v oblasti verejného zdravia na úrovni populácie s vakcínami s nízkym dopadom. A potom môžete v budúcom roku zažiť zúrivú chrípkovú sezónu, “uviedol Lawrence Gostin, globálny profesor práva v zdravotníctve na Georgetown University.

Na zasadnutí nezávislého poradného výboru pre vakcíny, Úrad pre potraviny a liečivá, boli začiatkom tohto mesiaca vyjadrené obavy z účinkov narušenia vratkej chladnej chrípkovej sezóny. Aj keď odborníci tvrdili, že z minuloročnej chrípkovej sezóny je možné sa poučiť, ktoré by mohli pomôcť zabrániť vyššej miere chrípky v budúcich rokoch, ťažko sa snažili naplánovať, čo by mohla priniesť budúca zima.

„Čo sme sa ho počas tohto stretnutia pýtali, bola to niekedy taká chvíľa?“ Aj keď v obehu bolo veľmi málo chrípky, dalo by sa rozhodnúť o tom, čo sa stalo budúci rok, ale je to naozaj bezprecedentné, “uviedol Paul Offit, špecialista na vakcíny na Pennsylvánskej univerzite a člen poradného panelu pre vakcíny FDA.

Chrípka je už dnes ťažko sledovateľným vírusom, povedal Gostin, pretože mutuje rýchlejšie ako iné známe vírusy, ako sú osýpky. Rýchlo vymeniteľný akt chrípky každoročne vytvára niekoľko kmeňov.

Aké chrípkové napätie sa bude predpovedať v každej chrípkovej sezóne, je globálnym úsilím. Svetová zdravotnícka organizácia zhromažďuje dvakrát ročne odborníkov na predpovedanie kmeňov chrípky pre severnú a južnú pologuľu na základe údajov zhromaždených laboratóriami po celom svete. Patria sem Centrá pre kontrolu a prevenciu chorôb, jedno zo šiestich „Centier pre spoluprácu pri výskume chrípky“ WHO.

READ  Poučenie z epidémie španielskej chrípky z roku 1918

Na februárovom stretnutí na severnej pologuli experti skúmajú, ktoré kmene cirkulujú na južnej pologuli, keď sa blíži jeseň – a pomocou týchto informácií vysvetlia, ktoré kmene budú uvoľnené v mesiacoch sveta. Môže byť zabitý v severnej časti z. V Spojených štátoch tieto odporúčania prehodnocuje Poradný výbor pre vakcíny FDA a prijíma konečné rozhodnutie o zložení chrípky, ktoré agentúre udelí licenciu.

Kavsar Talat, asistent vedca spoločnosti Johns Hopkins so špecializáciou na infekčné choroby, uviedol, že odborníci skúmajú, ako sa vírus vyvíja na konci sezóny a aké kmene na konci sezóny ovplyvňujú.

Existuje niekoľko príkladov pre poslednú americkú chrípkovú sezónu. Podľa CDC je chrípková sezóna 2011–12 rekordom pre najnižší a najkratší vrchol chrípky. Počet z predchádzajúcej sezóny je stále iba tretinový ako v sezóne 2011–12, uvádza agentúra.

Zdá sa, že predchádzajúce minimum neviedlo k obzvlášť zlej chrípkovej sezóne v rokoch 2012-13, uviedol Talat a dodal, že účinnosť vakcíny v tomto roku bola konzistentná alebo lepšia ako väčšina rokov. Uviedla, že je príliš skoro vedieť, ako bude vyzerať ďalšie obdobie chrípky, ani odhadnúť potenciálnu účinnosť vakcíny proti chrípke.

„V rokoch 2011–2012 sme nemali takmer žiadnu chrípkovú sezónu, a tak sa to stáva z roka na rok. A potom sme minulý rok mali veľmi trojrozmernú chrípkovú sezónu, ktorá bola veľmi neobvyklá. Preto je chrípková biológia fascinujúcim predmetom.

Offit uviedol, že nízke hladiny vírusu v tejto sezóne stále dostávajú dostatočný obeh na to, aby ich Poradný výbor FDA mohol použiť na kmeň vakcíny, a že si s vakcínou na budúcu jeseň starosti nerobí.

„Pravdepodobnosť, že uveríte, že je v obehu dostatočné množstvo vírusu, bude pravdepodobne to, čo kmene súvisia s budúcim prepuknutím chrípky,“ uviedol Offit.

READ  „Svet je viac ohrozený záplavami, ako sme si mysleli“ – odhaľuje šokujúci rozsah ľudského vplyvu na globálne záplavové oblasti

Chrípka nebola jedinou vírusom zimných dýchacích ciest, ktorý sa v tejto sezóne pozoroval v malom množstve. Miera respiračných syncyciálnych vírusov bola tiež znížená, uviedol Offit. Zmiznutie zimných respiračných vírusov viedlo zdravotníckych odborníkov k úvahám, či sa stratégie zmierňovania následkov Kovid-19 môžu stať každoročne základným nástrojom boja proti nim.

„Myslím, môžeme nosiť masky, keď sme vonku, podľa vhodnosti, v zimnom mesiaci?“ Povedal Offit. „Dozvedeli sme sa, či nám vyhovuje 10 prípadov hospitalizácie pre chrípku a stovky rôznych úmrtí?“ Myslím, že odpoveď je b. Vyhovuje nám to, sme pripravení sa dozvedieť, že aj keď sme sa práve dozvedeli, existuje spôsob, ako to zastaviť. „

Ľudia sú pripravení normalizovať život, povedal Gostin a pandemická únava Kovid-19 môže maskovať ľudí v pravý čas na chrípku a prekonať sociálne poruchy.

„Pamätajte, že po pandémii chrípky v roku 1918 si väčšina ľudí neuvedomuje, čo sa stalo. Čo sa však stalo, bolo burcujúcich 20 rokov, “povedal Gostin. „Ľudia sa začali zhromažďovať, miešať sa, objímať, bozkávať. Všetko to im chýba. Ponáhľajú sa do divadiel a na štadióny a idú späť do kostola. Je pravdepodobné, že dôjde k tomuto pádu a vírus chrípky má veľkú radosť.“

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close