Hlavné správy

Prečo chcú Slovensko a Česko naďalej využívať ruskú ropu

Zostaňte informovaní pomocou bezplatných aktualizácií

Tento článok je online verziou nášho newslettera Europe Express. Zaregistrujte sa tu Získajte newsletter priamo do vašej schránky každý pracovný deň a sobotu ráno

dobré ráno. Viktor Orbán sa nebránil väčšej podpore EÚ pre Ukrajinu. On Druhý list bol zaslaný predsedovi Rady Charlesovi Michaelovi do dvoch týždňov Členstvo Ukrajiny v EÚ a rozpočet aliancie musia byť odstránené z programu budúcotýždňového summitu lídrov, pretože podľa maďarského lídra „nevyhnutne vedú k neúspechu“.

Naši obchodní a energetickí korešpondenti dnes hlásia, že česká a slovenská žiadosť o predĺženú výnimku na používanie ruskej ropy komplikuje diskusiu o sankciách, zatiaľ čo naši šéfovia úradov v Ríme a Berlíne informujú o zabavení lode na podporu migrantov financovanej Nemeckom zo strany Talianska.

závislý

Problém stať sa závislým od ruskej ropy komplikuje nedávne sankcie EÚ voči Moskve. zapísať Andy Pounds A Alice Hancocková.

Kontext: Slovensko, Česká republika a Maďarsko môžu aj napriek zákazu EÚ naďalej využívať ropu z ruského ropovodu Drushpa, kým nebudú dostupné alternatívy. Ale dnes končí výnimka, ktorá umožňuje Slovensku predávať produkty vyrobené z rafinovanej ruskej ropy.

Praha a Bratislava chcú tento režim predĺžiť v rámci legislatívy implementujúcej 12. balík sankcií voči Rusku, ktorý navrhla EÚ, pričom argumentujú, že v opačnom prípade by nedostatok v mnohých krajinách zvýšil ceny.

„Ak tieto produkty nevyvezieme do Českej republiky, bude to mať širší dopad na región strednej Európy. V mnohých krajinách by to mohlo zvýšiť ceny,“ povedal slovenský predstaviteľ.

Poľsko a pobaltské štáty sú však pevne presvedčené, že výnimka by sa nemala predlžovať.

„Naďalej vyzývame na ukončenie akejkoľvek spolupráce medzi členskými štátmi EÚ a Ruskom, najmä v obchode s ropou,“ uviedol diplomat EÚ. „Hlavným dôvodom je útok na ruský rozpočet používaný na vojenské operácie na Ukrajine.“

READ  Kazaši zo Sin -ťiangského pôvodu zo Slovenska boli deportovaní na Ukrajinu za pokus o nelegálne prekročenie hraníc.

Sloveneft, bratislavská rafinéria, ktorú vlastní maďarská skupina MOL, uviedla, že ak nebude udelená výnimka, zajtra bude musieť zastaviť vývoz zakázaných produktov.

Predstavitelia Komisie zapojení do rokovaní o sankciách, vrátane zákazu obchodovania s ruskými diamantmi a opatrení na sprísnenie cenového stropu ruskej ropy pod vedením G7, uznávajú nesúhlas s predĺžením, ale sú pevne presvedčení, že to nenaruší celý balík.

Slovenft zatiaľ nedokázal prejsť z ruskej ťažkej ropy na ľahšie verzie dovážané z iných krajín, uviedol slovenský predstaviteľ. Jeho vykonanie stálo približne 200 miliónov EUR a trvalo to dlhšie, ako sa očakávalo.

Česká vláda presadzuje dokončenie vylepšenia ropovodu spájajúceho stredomorský prístav Terst so strednou Európou, čo by jej umožnilo obísť Družbu. Práce ale budú ukončené až na budúci rok.

Ilustrácia dňa: uťahovanie opaskov

Nemecko sa snaží zaplniť obrovskú medzeru vo vládnom rozpočte, no ani súkromné ​​financie nie sú šťastné. Benchmarkingový prieskum mníchovského inštitútu Ifo ukázal, že nemecké spoločnosti znížili investičné plány na tento a budúci rok.

Horká voda

Taliansko zabavilo humanitárnu pátraciu a záchrannú loď čiastočne financovanú nemeckou vládou pri najnovšom prejave napätia v Európe, keď sa pokúšala preplávať nebezpečné Stredozemné more na nebezpečných stredomorských člnoch. zapísať Amy Cosminová A Guy Sasson.

Kontext: Talianska premiérka Giorgia Meloniová kritizovala Berlín za financovanie pátracích a záchranných operácií zo strany skupín občianskej spoločnosti, ako je SOS Humanity. Jeho vláda dúfa, že takéto snahy o humanitárnu záchranu povzbudia viac ľudí, aby sa vydali na cestu.

Charitatívna organizácia SOS Humanity so sídlom v Berlíne včera uviedla, že jej loď Humanity 1 v sobotu večer zadržali talianske úrady v južnom prístave Crotone.

Dobročinná organizácia uviedla, že podnikne právne kroky proti rozhodnutiu talianskej vlády. SOS Humanity požadovala okamžité prepustenie lode, „aby sa mohla čo najskôr vrátiť na more a pokračovať vo svojej misii na záchranu života.“

READ  Po desaťročí stagnácie pociťujeme v strednej Európe vetry zmien

Rozdiely medzi Berlínom a Talianskom sú len jedným z príkladov rôznych prístupov k chúlostivej téme migrácie, ktorá sa tento týždeň dostáva do popredia, keď sa vo štvrtok stretnú vyjednávači členských štátov a Európsky parlament, aby našli prelom v reforme migrácie v EÚ.

Nemecké ministerstvo zahraničných vecí potvrdilo, že Berlín financoval humanitárnu pomoc SOS na „záchranné operácie na otvorenom mori“ v roku 2023 a „v pravý čas rozhodne o financovaní na rok 2024“.

Na druhej strane, Maloneyho vláda obmedzila operácie na záchranu migrantov vrátane obmedzenia počtu záchranných člnov.

Taliansko v auguste zabavilo tri záchranné člny pre migrantov vrátane dvoch prevádzkovaných nemeckými charitatívnymi organizáciami a španielskeho záchranného plavidla Open Arms, ktoré sa podarilo zachytiť v októbri.

Čo dnes pozerať

  1. ministri vnútra EÚ stretnúť.

  2. Slovinská ministerka zahraničných vecí Danja Fajon hostí v Ľubľane svoju nemeckú kolegyňu Annalenu Beierbachovú.

Teraz si prečítajte tieto

Odporúčané bulletiny pre vás

Obed zadarmo – Váš sprievodca diskusiou o globálnej hospodárskej politike. Prihlásiť Se Tu

Obchodné tajomstvo – Povinné čítanie o medzinárodnom obchode a meniacej sa tvári globalizácie. Prihlásiť Se Tu

Páči sa vám Europe Express? Zaregistrujte sa tu Doručuje sa priamo do vašej schránky každý pracovný deň o 7:00 SEČ a v sobotu napoludnie. Povedzte nám, čo si myslíte, chceme od vás počuť: [email protected]. Držte krok s najnovšími európskymi príbehmi @FT Europe

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close