Technológie

Prehľad demokracie: Existuje väčší tlak na nezávislé médiá v regióne

„Sme si vedomí obáv médií v Poľsku. Videli sme čierne obrazovky. Očakávame, že finančné alebo iné politiky členských štátov nebudú mať vplyv na ich povinnosť zabezpečiť nezávislý, nezávislý a rôznorodý mediálny ekosystém,“ uviedol hovorca Európskej komisie. povedal na tlačovej konferencii v ten istý deň.

Návrh zákona by zdaňoval noviny, televíziu alebo billboardy a online reklamu na rôznych úrovniach. Úspešné budú aj nezávislé kiná, ktoré už boli počas epidémií zasiahnuté plošným zatváraním.

Zákon zavádza niektoré strechy, okrem ktorých sa bude vyberať daň z príjmu, s výnimkou niektorých malých predajných miest. Ak sa však bude tento zákon uplatňovať, príjmy zo štátnej reklamy klesnú, noviny sužuje tvrdá online konkurencia, zvyšujú sa straty v dôsledku epidémie a nezávislé noviny. Ak sa navyše má rétorika boja proti nespútanej moci poľskej vlády brať vážne, úrovne daní používané pre internetové spoločnosti sa budú javiť ako nízke.

Okrem toho, že sa daň javí ako zlá kalibrácia – čo znamená, že sú najviac postihnuté najzraniteľnejšie spoločnosti -, je jasný politický motív návrhu zákona: ďalšie narušenie kritických médií a posilnenie priateľských kanálov.

Vláda tvrdí, že plánuje použiť peniaze na boj proti epidémii, ale zatiaľ čo 50 percent z výnosov pôjde do skutočne bojujúceho Národného fondu zdravia, 35 percent pôjde na novovzniknutú „kultúru a tradíciu v mediálnej sfére vedúcu k národným podporné fondy “.

Podľa návrhu zákona tieto peniaze okrem iného zvýšia podiel poľského obsahu v médiách. Je ľahké si predstaviť, že vláda by potom použila tieto peniaze na financovanie mediálnych projektov priateľských k PS (ktoré už teraz profitujú nielen z vládnej reklamy, ale aj z vládnych grantov) alebo nových pravicových iniciatív v oblasti sociálnych médií, ako sú Albicla, Poľsko a Facebook. . .

READ  Kontaktný senzor VAR bude debutovať na turnaji v Belgicku na Euro 2024, keďže čip vo futbalovej lopte umožňuje technológiu EKG „snicko“.

Pozorovatelia tvrdia, že Poľsko si berie list z maďarskej knihy, ktorá bola od svojho nástupu k moci v roku 2010 napadnutá liberálnou vládou vlády Fideszu. Tento týždeň sa v Maďarsku dostal na titulné stránky po potvrdení budapeštianskym metropolitným súdom. Klupradio, posledné nezávislé vysielanie v krajine, príde o licenciu a online vysielanie bude môcť až od 15. februára.

Glupradio spochybnil vládne rozhodnutie Rady médií z minulého roku odmietnuť obnovenie jej sedemročnej licencie. Ale po vystúpení pred miestnym súdom výkonný riaditeľ televízie Richard Stock Vyhlásené Je pripravený obrátiť sa na najvyšší súd alebo v prípade potreby postúpiť svoj prípad súdu EÚ.

Maďarská mediálna rada tvrdila, že vysielateľ porušil pravidlá vysielania a za posledných sedem rokov bol pokutovaný dvakrát. Porušenia zahŕňajú porušenia, ako napríklad nepredloženie administratívnych dokumentov včas, ktoré Globradio vyriešilo s miernym oneskorením.

Hovorca vlády Solton Kovacs poprel akékoľvek škodlivé politické zapojenie. Písanie Stálo v ňom: „Vláda nemá právo, vôľu ani možnosť zasahovať do právnych sporov medzi účastníkmi súkromného trhu, médiami a súdmi. Myslím si, že to niektorí ľudia nazývajú právny štát. “

Ako je v takýchto prípadoch obvyklé, Kovacs uvádza medzinárodné príklady s odvolaním sa na federálne a americké federálne nariadenia a výslovne uvádza, že ak vysielateľ opakovane porušuje pravidlá, „jeho žiadosť o automatické predĺženie licencie sa nebude považovať za priaznivú“.

Avšak Clopradio Argumenty Rovnaké chyby robia aj iní, verejnoprávni vysielatelia, ale ich licencie sa bezodkladne obnovujú. Europoslankyňa Anna Donath (aktualizácia) a poslankyňa

V Odpoveď, Hovorca Európskej komisie Christian Wiekand uviedol, že prípad „prehlbuje obavy z mediálnej rozmanitosti v Maďarsku“ a hodnotí súlad s pravidlami EÚ platnými pre rozhodnutie bruselského súdu. Ministerstvo zahraničných vecí vo vyhlásení uviedlo, že je „hlboko znepokojené klesajúcou pluralitou médií v Maďarsku“ a vyzvalo maďarskú vládu, aby podporovala otvorené mediálne prostredie.

READ  Google vydáva aplikáciu Pixel Magnifier v Obchode Play

Medzitým zaútočil na Sekiu útok na slobodu médií, ktorý sa zaviazal bojovať proti tvrdeniam Kremľa, že pražské Rádio Slobodná Európa / Rádio Sloboda sa pokúša zablokovať spravodajstvo v Rusku. Obchod, ktorý financuje americká vláda, tvrdí, že za porušenie ruského zákona o „zahraničných agentoch“ dostával týždenné pokuty, pričom od predajných miest je potrebné zodpovedajúcim spôsobom pomenovať ich publikácie. Najnovšia daň spoločnosti RFE / RL bola v stredu na celkovej hodnote 11 miliónov RUB (3 123 000).

Sloboda médií je jedným z mála princípov demokracie, za ktorými si Slovensko stojí. V najnovšom vydaní je najvyššia krajina zo všetkých krajín V4 na 33. mieste Program World Freedom Freedom Hranice bez reportérov, zostavené strážnym psom médií. V roku 2016 sa Slovensko umiestnilo na 12. mieste, ale stratilo pozíciu po tom, čo si politici vytvorili návyk verbálne útočiť na novinárov, zatiaľ čo sa podľa mimovládnej organizácie začala šíriť protimediálna rétorika v alternatívnych médiách, ktoré sa špecializujú na dezinformácie. Neslávne však Krátkodobý„Partnerstvo medzi najväčšou slovenskou spravodajskou organizáciou DASR a Kremľom sponzorovaným agentom Spotnik Newswire len málo pomohlo zvýšiť mediálnu reputáciu krajiny.

Na odstránenie niektorých škôd ministerka kultúry Natalia Milanova Vyhlásené 13. januára sa zistilo, že reportérka Dennick My Daily Monica Dodova začiatkom tohto roka sledovala prijatie nového mediálneho zákona zaručujúceho ústavnú ochranu novinárov a ich zdrojov na príkaz bývalého predsedu vlády Roberta Obr.

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close