Veda

Prekvapivá štúdia ukazuje, že evolúcia sa skutočne opakuje: ScienceAlert

Evolúcia je často vnímaná ako chaotický proces, ktorý pôsobí na rad náhodne sa vyskytujúcich vlastností prostredníctvom genetických variácií.

Až tak, že ak by sme otočili evolučné hodiny a „pretočili pásku života“, neskorší paleontológ Stephen Jay Gould Povedal, má podozrenie „čokoľvek ako homo sapiens Vyrastie ešte niekedy?“

Nová štúdia hmyzu z tyčiniek však ukazuje, že evolúcia sa niekedy môže opakovať predvídateľným spôsobom, čo nám môže pomôcť pochopiť, ako sa organizmy môžu zmeniť v reakcii na selekčný tlak.

Evolučný biológ Patrick Nosil a jeho kolegovia z francúzskeho Národného centra pre vedecký výskum študovali predovšetkým maskovacie vzory hmyzu. timima christinaNa základe 30-ročných údajov z terénnych štúdií z 10 rôznych miest zistili, že replikácia je kľúčovou súčasťou evolúcie hmyzu.

Od 90. rokov 20. storočia Nosil a jeho kolegovia chytali nelietavý hmyz pozdĺž ciest v horách neďaleko Santa Barbary v Kalifornii.

tri rôzne odrody T. Christina Maskujú sa buď bielymi pruhmi alebo čistou zelenou alebo zriedkavými tmavými farbami, aby zodpovedali ich obľúbeným hostiteľským rastlinám. Tyčinkový hmyz kladie vajíčka len raz za rok, takže každý rok v štúdii predstavoval novú generáciu paličkovitého hmyzu bez prekrývania.

Odchytením a katalogizáciou viac ako 32 000 hmyzu sa tímu podarilo izolovať trendy – zistil, že v rámci 10 geograficky odlišných populácií sa frekvencia zeleného a pruhovaného hmyzu z roka na rok predvídateľne menila. Ak by boli pruhy menej bežné jeden rok, v ďalšom roku by sa zvýšili a naopak.

Podiel vzácneho, tmavo sfarbeného hmyzu, ktorý sa nachádza v lesnej pôde, však zostal v priebehu času pomerne nízky a stabilný.

„Naše výsledky ukazujú, že evolúcia jedného znaku je opakovateľná aj komplexná,“ povedal Nosil a jeho kolegovia. Napíšte do publikovaného článku,

Tieto zistenia pripomínajú predchádzajúce štúdie, ktoré sa snažili pochopiť, prečo evolúcia naďalej vytvára (a láme) kraby, vzhľadom na ich štíhle telesné štruktúry, silné ulity a príliš veľké pazúry. Výskumy tiež ukázali, že iné organizmy, ako napr lipkavecExistuje podobná tendencia znova a znova rozvíjať rovnaké vlastnosti.

Väčšina týchto zistení však pochádza zo štúdií jednej alebo niekoľkých populácií alebo malých laboratórnych experimentov, ktoré nie sú dostatočne veľké na to, aby zachytili vznik genetických mutácií, ktoré by mohli viesť k užitočným vlastnostiam.

Táto nová štúdia poukazuje na desaťročia staré otázky determinizmu a náhody v dejinách života, no môže mať dôsledky aj pre budúcnosť. Myslenie Pochopenie toho, že evolúcia niekedy funguje predvídateľným spôsobom, môže pomôcť výskumníkom predpovedať, ako sa organizmy menia, a preto riadia populácie.

Ale keďže len Nosil a jeho kolegovia T. Christina A pokiaľ ide o jeho príbuzných, môžu len hádať, ako sa môžu výsledky líšiť v iných triedach, alebo či je vývoj v iných častiach živočíšnej a rastlinnej ríše podobne predvídateľný.

V súčasnosti určite existuje veľa príkladov, od drakov a vtákov. motýle k rybám, pinka, jahňacinaA JeleňDruhy sledujú predvídateľné evolučné cesty a vracajú sa k testovaným znakom, ktoré im pomáhajú prežiť.

Táto štúdia bola publikovaná v roku 2014. pokrok vedy,

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close