Ekonomika

Rating Slovenska znížila agentúra Fitch po prehĺbení rozpočtového deficitu

(Bloomberg) – Ratingová agentúra Fitch Ratings znížila rating Slovenska suverénne o jeden krok s odvolaním sa na obavy, že nová vláda premiéra Roberta Fica bude mať problémy s obmedzením prehlbujúceho sa rozpočtového deficitu po sérii sľubov o drahých výdavkoch.

Ratingová agentúra podľa piatkovej správy znížila rating členského štátu eurozóny na A. Týmto krokom sa Slovensko vyrovná Poľsku a Čile.

„Zníženie ratingu odráža pokles verejných financií a nejasnú cestu konsolidácie,“ uviedol Fitch. „Strednodobá fiškálna konsolidácia si bude vyžadovať prísnejšie politické kompromisy vzhľadom na vyššiu strednodobú nepružnosť výdavkov a slabšiu štrukturálnu pozíciu.“

Východoeurópsky štát s 5,4 miliónmi obyvateľov očakáva podľa odhadov ministerstva financií v hlavnom meste Bratislava v tomto roku najväčší deficit v 27-člennom bloku na úrovni 6,5 % výkonu ekonomiky. Ficova šesťtýždňová vláda plánuje obmedziť budúcoročný deficit na 0,5 percenta. Snaží sa plniť predvolebné sľuby o zvýšení sociálnych výdavkov.

Prečítajte si tiež: Slovensko zasiahne banky 30 % neočakávanou daňou, aby zvýšilo rozpočet

Deficit Slovenska sa tento rok zvýšil najmä vďaka štátnym energetickým dotáciám, po vojne v susednej Ukrajine zdvihli ceny elektriny a zemného plynu naprieč kontinentom. Krajina, ktorá sa stále vo veľkej miere spolieha na dovoz energie z Ruska, si bude musieť budúci rok zabezpečiť až 10 miliárd eur (10,7 miliardy dolárov) z finančných trhov.

Od víťazstva v septembrových voľbách Fico ohlásil balík opatrení na zvýšenie rozpočtových príjmov vrátane 30-percentnej neočakávanej dane zo zisku bánk. Plánuje zaviesť osobitný koncoročný príspevok pre dôchodcov a systém, ktorý rodinám pomôže vyrovnať sa s vysokými úrokovými sadzbami hypoték.

Nezávislý fiškálny dohľad krajiny varoval, že plánované tempo znižovania deficitu nestačí na zvrátenie rastu dlhu, ktorý v súčasnosti predstavuje 58 % HDP.

READ  Hraničné kontroly s Poľskom, Českou republikou a Slovenskom zabraňujú nelegálnej migrácii

Plánovaná rýchla prestavba súdnictva okrem finančných obáv vyvolala obavy, že Slovensko by mohlo skončiť v rovnakom tábore ako susedné Maďarsko, kde obavy z demokratického spiatočníctva viedli EÚ k zmrazeniu finančných platieb.

Čítajte viac: EÚ môže mať nové pravidlá ako šrotovňa Slovenska

–S pomocou Zoe Schneeweiss, Jamesa Regana a Kristoffa Samonicolasa.

©2023 Bloomberg LP

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close