Ekonomika

Rusko cieli na Slovensko ako na slabý článok vo V4 – EURACTIV.com

Rusko sa domnieva, že Slovensko je jedinou vizigótskou krajinou, ktorá môže vystúpiť z NATO, a preto naň mieri jeho propagandistická mašinéria. Partner EURACTIV Slovensko Dennick N Správy o informačnej vojne Moskvy v regióne.

Ľudia, ktorí sa podieľali na anexii Krymu a pomohli začať konflikt na Donbase, sú teraz aktívni v celej Európe, píše bulharský výskumník Christo Grochev. Spravodajská webová stránka Bellingcat.

Okrem Balkánu sa ruská kampaň teraz údajne zameriava na región Vyšehradskej štvorky. In Rozhovor s Tennickom NGrozev cituje e-maily napísané ruským nacionalistom Alexandrom Usovskom, ktoré zverejnili ukrajinskí hackeri. Uzovsk pomáhal organizovať a financovať mnohé protesty v regióne, podporoval donbaských separatistov, vystúpenie Slovenska z NATO a protiimigrantské kampane.

Ruský aktivista mal rôznych „zákazníkov“ – od Český komunista Ladislav KašukSlovenskí organizátori, ktorí v roku 2014 zorganizovali dva protesty proti NATO, plánovali v Prahe protest proti maďarskej strane Jobbik proti „fašistom v Kyjeve“.

Od polovice roku 2015 podporovala Konstantina Malofeeva, ruského oligarchu a bývalého investičného bankára a samozvaného nacionalistu a monarchistu Alexandra Usovsa. Malofejev financuje radikálne nacionalistické aktivity v Rusku a vlastní televíznu stanicu.

V roku 2014 bol Malofejev zaradený na sankčný zoznam EÚ za poskytovanie materiálnej podpory separatistickému povstaniu na východe Ukrajiny. Podľa BellingateJeden z prvých ideológov a organizátorov anexie Krymu naverboval, financoval a dohliadal na najmenej dvoch významných ruských žoldnierov a separatistických vodcov, plukovníka Igora Kirkina a Alexandra Borodaya.

Slovensko: Slabý článok

„Analýza ľudí z Dumy hovorí, že Slovensko je jedinou krajinou V4, ktorá by mohla byť vyňatá z NATO,“ hovorí Grosev v rozhovore. Dennick N. Na strednom a východnom Slovensku je podpora členstva v NATO len 50 %.

„V Moskve to chápu tak, že dostať Slovensko z NATO nie sú tri roky, možno desať rokov,“ dodáva analytik.

Rusko zriaďuje jednotky informačnej vojny

Ruská armáda vytvorila sily na vedenie informačnej vojny, povedal včera (22. februára) ruský minister obrany Sergej Šojgu, čím vyvolal obavy na Západe z „falošných správ“ podporovaných Moskvou.

Aktivity Usowského v Bratislave sú čiastočne podporované mimovládnou organizáciou East-European Cultural Initiative. V hacknutých mailoch Uzovsk spomína niektorých „spojencov“ v slovenskej politike, vrátane Mariána Kotlebu, lídra neofašistickej strany ĽSNS, ktorá sa vo voľbách v roku 2016 dostala do parlamentu. Členovia strany akékoľvek väzby na Rusko popreli.

Christo Grosev kritizuje nečinnosť slovenských bezpečnostných zložiek. „Posledná vec, ktorú by vaše tajné služby mali robiť, je sedieť tu a čítať médiá. Česká republika to myslí veľmi vážne. Mali by ste sa riadiť týmto príkladom.

Grozev hovorí, že uniknuté dokumenty poskytujú užitočné informácie: mená spoločností a jednotlivcov spojených s ruskou kampaňou, dokonca aj platobné údaje. „Mali by začať vyšetrovať aktivity, ktoré sú preukázateľne financované zo zahraničia a ich cieľom je zmeniť váš ústavný poriadok,“ myslí si.

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close